poniedziałek, 26 czerwca 2023 13:11

Pierwszy pies w domu - jak się przygotować?

Autor Artykuł sponsorowany
Pierwszy pies w domu - jak się przygotować?

Pierwszy pies w domu wiąże się z niemałą ekscytacją u nowych opiekunów zwierzaka – niezależnie jednak od tego, czy zdecydowaliśmy się na adopcję dorosłego pupila, czy może na nowego członka rodziny wybraliśmy szczeniaka, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Dla zwierzęcia nowe miejsce i ludzie mogą wiązać się z pewnym niepokojem… istnieją jednak pewne sposoby, aby pies poczuł się odrobinę pewniej oraz szybciej zaaklimatyzował w nowym miejscu.

Pierwszy pies w domu – przygotowanie

Zanim jeszcze w naszym domu pojawi się pies, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wyprawka dla psa

Jednym z podstawowych elementów jest wyprawka dla psa zawierająca wszelkie produkty pomagające nam zapewnić pupilowi właściwą opiekę. Wśród niej należy wyróżnić smycz z obrożą i identyfikatorem bądź szelki, transporter i specjalne pasy do samochodu, miski na wodę oraz jedzenie, a także woreczki na psie odchody. Co więcej, niezbędne są produkty służące pielęgnacji, takie jak szampon, szczotka do sierści i obcinacz do paznokci. Warto także zadbać o zabawki – pomagają one budować więź między psem a opiekunem, zapewniają zwierzakowi rozrywkę, a dodatkowo w przypadku szczeniaków stymulują ich rozwój.

Żywienie

Jako właściciele powinniśmy zadbać również o prawidłowe żywienie psa – zbilansowana dieta stanowi jeden z elementów, które pozwolą cieszyć się zwierzęciu pełnią zdrowia. Należy przy tym zaznaczyć, że zbyt szybkie przejście na zupełnie inną dietę może wywoływać problemy, takie jak biegunka – z tego względu wskazane jest początkowe wykorzystywanie karmy, którą zwierzę było wcześniej karmione, aby stopniowo wprowadzać nowy pokarm.

Jeśli nowym członkiem rodziny jest zwierzak należący do dużych ras, wskazana jest konsultacja z weterynarzem – specjalista oceni, czy wymagane jest umieszczenie miski pupila na podwyższeniu, aby odciążyć kości i stawy. Jest to istotne szczególnie w przypadku zwierzaków, które wciąż się rozwijają.

Legowisko

Zanim jeszcze zwierzę przybędzie do naszego domu, powinniśmy przygotować legowisko. Jeśli pupil posiadał już wcześniej legowisko, możemy zabrać je lub koc, a następnie umieścić je w pobliżu nowego miejsca do spania – dzięki dobrze znanemu zapachowi, zwierzę będzie mogło się odrobinę uspokoić w nowym środowisku.

Odpowiednim rozwiązaniem dla psa może być również klatka kennelowa. Należy jednak dopasować jej wielkość do rozmiaru zwierzęcia i stopniowe, powolne oswajanie go z nowym miejscem. W szczególności, jeśli pupil nie miał dotychczas do czynienia z takim miejscem do spania, wskazane jest rozpoczęcie jego wdrażania dopiero po jakimś czasie. Kiedy pupil przyzwyczai się do klatki kennelowej, stanie się ona jego azylem, w którym może się zrelaksować i wyciszyć.

Aby otoczyć swojego pupila jak najlepszą opieką, sprawdź więcej porad na blogu: https://www.przychodnianovet.pl/artykuly/blog/.

Sprzątanie domu

Aby przygotować się na przybycie nowego domownika, niezbędne jest posprzątanie mieszkania – nie chodzi jednak o gruntowne porządki, a spojrzenie na dom oczami zwierzaka i schowanie z jego zasięgu wszelkich potencjalnie szkodliwych produktów. Zdecydowanie polecamy schować kapcie, piloty, ładowarki oraz inne kable, aby pies ich nie pogryzł. Co więcej, żeby zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo, musimy sprzątnąć z dostępnych dla psa miejsc słodycze, wszelkie detergenty, leki, guziki i inne podobne przedmioty.

Droga do nowego domu

Chociaż odbiór zwierzęcia do nowego domu wiąże się z ogromną ekscytacją, powinniśmy zachować spokój – dla psa jest to opuszczenie znajomego środowiska i podróż w zupełnie nieznane dotychczas miejsce. Warto zaplanować podróż w taki sposób, aby jedna osoba kierowała autem, a druga towarzyszyła zwierzęciu i dbała o jego komfort. Po przybyciu do nowego miejsca możemy również na chwilę postawić psa przy domu, aby zapoznał się z nowymi widokami, dźwiękami i zapachami.

Powitanie w nowym domu

Powinniśmy umożliwić psu powolne zapoznanie się z nowym domem – możemy prowadzić go na smyczy, pozwalając powoli odkrywać kolejne pomieszczenia. Wskazane jest pokazanie zwierzęciu miejsca z miską z woda i jedzeniem, a także zabawkami czy legowiskiem. Wtedy można spuścić psa ze smyczy i podarować mu chwilę spokoju.

Zwierzę będzie potrzebowało kilku dni na zaaklimatyzowanie się. Powinniśmy je obserwować, aby sprawdzić, jak radzi sobie w nowym miejscu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka