wtorek, 11 maja 2021 15:21, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Wielki mural na Dworcu Głównym. Co tam robi Piłsudski?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wielki mural na Dworcu Głównym. Co tam robi Piłsudski?

Józef Piłsudski został patronem dworca Kraków Główny. Przypominać o tym będzie odsłonięty dziś mural z wizerunkiem Naczelnika.

11 maja, w przeddzień 86. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, Dworzec Główny
otrzymał imię związanego z Krakowem twórcy legionów i budowniczego niepodległości.

Uroczystość na dworcu poprzedziła msza święta w Katedrze na Wawelu w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego i pracowników Polskich Kolei Państwowych, której przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po niej przedstawiciele PKP S.A. i zaproszeni goście złożyli kwiaty w krypcie Marszałka, na grobie Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz przy pomniku Św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na nowym dworcu Kraków Główny, w holu kasowym, odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający sylwetkę J. Piłsudskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty przy tablicy pamiątkowej z 1932 r. ufundowanej przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe.

Dzisiejsze nadanie patronatu dworcowi Kraków Główny to wydarzenie ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to wyraz hołdu złożonego Pierwszemu Marszałkowi Polski przez kolejarzy, ale także pewna konsekwencja działań zapoczątkowanych 5 stycznia 2019 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie, któremu od tego czasu patronuje Stanisław Moniuszko. Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polsce, stąd tak istotne jest, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków– mówi Krzysztof Mamiński, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Trudno przecenić wagę związków marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front. Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. - Śladów obecności Marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię - przypomina Biuro Prasowe UMK.

Dworzec Kraków Główny jest trzecim tego typu obiektem w Polsce, który otrzymał swojego patrona. W zorganizowanej w holu z kasami biletowymi uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, samorządu województwa małopolskiego i Krakowa, kolei, Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Instytutu Józefa Piłsudskiego, duchowieństwa z ks. arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim i służb mundurowych. Szczególnym gościem był Andrzej Onyszkiewicz, prawnuk Józefa Piłsudskiego.

W środę, 12 maja minie 86. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji, na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu zostaną złożone kwiaty od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kwiaty zostaną złożone także w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym, gdzie popiersie marszałka zostanie udekorowane biało-czerwoną flagą.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka