wtorek, 11 maja 2021 15:21

Kraków. Wielki mural na Dworcu Głównym. Co tam robi Piłsudski?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wielki mural na Dworcu Głównym. Co tam robi Piłsudski?

Józef Piłsudski został patronem dworca Kraków Główny. Przypominać o tym będzie odsłonięty dziś mural z wizerunkiem Naczelnika.

11 maja, w przeddzień 86. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, Dworzec Główny
otrzymał imię związanego z Krakowem twórcy legionów i budowniczego niepodległości.

Uroczystość na dworcu poprzedziła msza święta w Katedrze na Wawelu w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego i pracowników Polskich Kolei Państwowych, której przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po niej przedstawiciele PKP S.A. i zaproszeni goście złożyli kwiaty w krypcie Marszałka, na grobie Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz przy pomniku Św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na nowym dworcu Kraków Główny, w holu kasowym, odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający sylwetkę J. Piłsudskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty przy tablicy pamiątkowej z 1932 r. ufundowanej przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe.

Dzisiejsze nadanie patronatu dworcowi Kraków Główny to wydarzenie ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to wyraz hołdu złożonego Pierwszemu Marszałkowi Polski przez kolejarzy, ale także pewna konsekwencja działań zapoczątkowanych 5 stycznia 2019 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie, któremu od tego czasu patronuje Stanisław Moniuszko. Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polsce, stąd tak istotne jest, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków– mówi Krzysztof Mamiński, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Trudno przecenić wagę związków marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front. Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. - Śladów obecności Marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię - przypomina Biuro Prasowe UMK.

Dworzec Kraków Główny jest trzecim tego typu obiektem w Polsce, który otrzymał swojego patrona. W zorganizowanej w holu z kasami biletowymi uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu, samorządu województwa małopolskiego i Krakowa, kolei, Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Instytutu Józefa Piłsudskiego, duchowieństwa z ks. arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim i służb mundurowych. Szczególnym gościem był Andrzej Onyszkiewicz, prawnuk Józefa Piłsudskiego.

W środę, 12 maja minie 86. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji, na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu zostaną złożone kwiaty od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kwiaty zostaną złożone także w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym, gdzie popiersie marszałka zostanie udekorowane biało-czerwoną flagą.

foto: Bogusław Świerzowski / krakow.pl oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka