poniedziałek, 12 lipca 2021 10:21

Podtopione budynki, uszkodzone drogi. Ulewa nie oszczędziła powiatu tarnowskiego

Autor Aleksandra Tokarz
Podtopione budynki, uszkodzone drogi. Ulewa nie oszczędziła powiatu tarnowskiego

Ulewa, która przetoczyła się wczoraj nad Małopolską, nie oszczędziła powiatu tarnowskiego. Najmocniej ucierpiała gmina Zakliczyn – tam do działań ratowniczych zaangażowane zostały wszystkie jednostki OSP z regionu.

- Na terenie gminy Zakliczyn wystąpiły intensywne opady deszczu połączone z silnymi burzami, które spowodowały liczne podtopienia budynków, zerwanie nawierzchni dróg, uszkodzenia przepustów głównie w miejscowościach Ruda Kameralna, Filipowice, Stróże, Wola Stróska, Wesołów. Z brzegów wystąpiły potoki Rudzianka, Wolanka i ich dopływy – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Do działań ratowniczych zaangażowane zostały wszystkie jednostki OSP z terenu gminy. Strażacy udrażniali przepusty i rowy odprowadzające wodę, czy układali worki z paskiem przy posesjach, przy których doszło do podtopień.

Dziś sytuacja niestety nie poprawi się - dla wszystkich małopolskich powiatów zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o burzach z gradem z okresem obowiązywania dziś od godz. 13.00 do godz. 24.00. Prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami wystąpi grad. IMiGW-PIB wydał również ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia o gwałtownych wzrostach stanów wód z zlewniach Skawy, Raby, Dunajca, Czarnej Orawy oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły.

Tarnów - najnowsze informacje