piątek, 31 maja 2024 08:11

Podtrzymali tradycję i wybrali Chłopa Roku 2024!

Autor Mirosław Haładyj
Podtrzymali tradycję i wybrali Chłopa Roku 2024!

Chłopem Roku 2024 został reprezentant ziemi racławickiej Adrian Bernacki. Tuż za nim znaleźli się weterani wyborów: Szymon Płusa zgłoszony przez KGW Skarżysko Kościelne oraz Stanisław Budzeń reprezentujący Łódzką Izbę Rolniczą.

25 maja na racławickich błoniach odbył się II turniej KGW. Zaprezentowały się tam zespoły ludowe i współczesne oraz gwiazdy Disco Polo. Punktem kulminacyjnym popularnego festiwalu były 27. Wybory Chłopa Roku, które odbyły się w niedzielę (26 maja).

Uczestników zmagań o tytuł Chłopa Roku oraz przybyłych gości powitał Wójt Gminy Racławice - Janusz Kozioł. W swym wystąpieniu przywołał historię kościuszkowskich Racławic, gdzie 4 kwietnia 230 lat temu roku rozegrała się jedna z najsławniejszych bitew w dziejach Polski. Wspomniał o bohaterstwie kosynierów na czele z Bartoszem Głowackim. Wójt przypomniał, iż racławickie kosy upamiętnione zostały w pierwszym tekście Mazurka Dąbrowskiego w 6. zwrotce, która brzmiała:

Na to wszystkich jedne głosy:
"Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli".

Podtrzymywanie tradycji to wartośc

Z racławickiej sceny wiceminister Ireneusz Raś zapowiedział, iż wraz z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem dążą, by w Racławicach powstało nowoczesne Muzeum Panoramy Racławickiej.

Europoseł Adam Jarubas dziękował za podtrzymywanie tradycji Wyborów Chłopa Roku. Podkreślał, iż bezpieczeństwo żywnościowe jest tą wartością, której państwa członkowskie w Unii Europejskiej powinny bronić i wspierać, głównie finansowy, by nigdy nikomu nie zabrakło chleba.

Starosta Krzysztof Świerczek dziękował społeczności Racławic, że po raz kolejny utrudziła się, by gościć rolników i rozmaitych gości z wielu regionów kraju. Starosta wyraził radość z zapowiedzi ministra o powstaniu w Racławicach muzeum.

Pretendenci do tytułu Chłopa Roku 2024 zmierzyli się w VI konkurencjach. Zaprezentowali strój regionalny i region, taniec regionalny, tradycyjną przyśpiewkę. Mieli również okazję wykazać się siłą, sprytem, wiedzą i orientacją. Niczym strongmani przetaczali opony, drużynowo przeciągali linę, z zawiązanymi na oczach chustami musieli pokonać „ślepy slalom”. W dodatkowej konkurencji KRUS-u odpowiadali na pytania z rolniczego BHP.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Monika Konewecka-Kozera (UG Racławice), Marta Gajos (przedstawicielka sołtysów), Anna Pietras (przedstawicielka młodego pokolenia).

Moc atrakcji

Ostatecznie Chłopem Roku 2024 został Adrian Bernacki reprezentujący gospodarzy - Gminę Racławice. Na II miejscu znalazł się Szymon Płusa (KGW Skarżysko Kościelne), a na III - Stanisław Budzeń (Łódzka Izba Rolnicza).

Chłopskiemu świętu w Racławicach towarzyszyło wiele atrakcji m.in.: gastronomia, wesołe miasteczko, wystawy sprzętu rolniczego, loteria dobroczynności na rzecz miechowskiego Hospicjum. Można było zapoznać się z programem „Czyste Powietrze”, uzyskać od Stowarzyszenia Gmin Jaksa informacje o wsparciu unijnym dla przedsiębiorców, uczestniczyć w „Pikniku przy szklance mleka” z Krajową Radą Izb Rolniczych i Małopolską Izbą Rolniczą.

Wyborom Chłopa Roku 2024 patronowali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesław Siekierski, Wojewoda Małopolski - Jan Krzysztof Klęczar oraz Starosta Powiatu Miechowskiego - Krzysztof Świerczek.

Inf.: UM Miechów

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka