piątek, 28 maja 2021 07:57

Pójdziemy do restauracji i na siłownię. Wkrótce także koncert. Co z limitami?

Autor Aleksandra Tokarz
Pójdziemy do restauracji i na siłownię. Wkrótce także koncert. Co z limitami?

Od dziś duże zmiany w obostrzeniach. Po długiej przerwie będziemy mogli zjeść posiłek wewnątrz restauracji, pójść na siłownię, ale wkrótce także na koncert. Co z limitami?

Do szkół, w formie stacjonarnej, wracają uczniowie szkół podstawowych i średnich. Bary i restauracje mogą przyjmować gości wewnątrz budynku, jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego i wykorzystaniem maksymalnie 50 proc. miejsc w lokalu.

Imprezy okolicznościowe, jak wesela czy komunie, mogą odbywać się wewnątrz lokali, z limitem do 50 osób.

Przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu działać mogą kina i teatry. Siłownie, kluby fitness i solaria zostają na powrót otwarte. Kryte obiekty sportowe, w tym baseny, dostępne są dla wszystkich, z obłożeniem 50 proc. Oznacza to, że na trybuny w końcu powrócą kibice.

Od 4 czerwca natomiast na otwartym powietrzu będzie można prowadzić działalność twórczą związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki. Koncerty i widowiska cyrkowe w plenerze będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni - z tym że nie więcej niż połowy miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m między widzami lub słuchaczami oraz udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób. Uczestnicy wydarzenia będą musieli mieć zakryte usta i nos, ponadto nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

- Dlaczego mecz na stadionie mogą zobaczyć tysiące kibiców, a na koncert może wejść tylko 250 osób? Gdzie tu logika? Pyta branża eventowa. Zainterweniuję niezwłocznie u ministra @a_niedzielski, by zmienić absurdalne przepisy. Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy te same zasady! - napisał wieczorem na Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz. Na zarzut zareagował minister Niedzielski, który odpowiedział: - Proszę dokładnie doczytać przepis rozporządzenia. Limit 250 osób dotyczy tylko sytuacji, w której nie ma numerowanych miejsc. W przypadku amfiteatrów czy innych widowni z numerowanymi miejscami na otwartym powietrzu limit wyznacza 50 proc. całkowitej pojemności.

Dodatkowo, do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje