piątek, 16 czerwca 2023 14:37

Połączyli siły dla Krakowa. "Nasze tezy to efekt rocznej pracy"

Autor Marzena Gitler
Połączyli siły dla Krakowa. "Nasze tezy to efekt rocznej pracy"

- Głęboko  wierzymy w sens społecznego zaangażowania w sprawy naszego miasta, z dala od politycznych sporów i partyjnych interesów - mówi Monika Firlej z Zielonych Grzegórzek. Organizacja wraz z 17 innymi weszła w skład koalicji, która chce zmienić Kraków na lepsze.

W czwartek, 15 czerwca o godzinie 12:00, w parku Stacja Wisła, powołano do życia Koalicję Ruchów Krakowskich “Wspólnie dla Miasta”. Utworzyło ją 18 krakowskich stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich, a także lokalni działacze i działaczki oraz grono ekspertów. Podczas wydarzenia społecznicy przedstawili misję Koalicji, jaką jest zmiana priorytetów w rozwoju i zarządzaniu Krakowem. Uważają, że zmiana ta jest niezbędna dla poprawy funkcjonowania miasta i lepszego życia jego mieszkańców.

Efekt rocznej pracy dla miasta

- Chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie zmiany. Chcemy, aby włodarze dyskutowali i wdrażali ważne dla nas zagadnienia. Chcemy, aby nasz głos był słyszalny i dlatego jako mieszkańcy i mieszkanki, aktywiści, ekspertki z różnych dziedzin łączymy siły w ramach wspólnej inicjatywy Koalicji Ruchów Krakowskich - Wspólnie dla Miasta” - mówi Joanna Malita-Król z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

W osiągnięciu tego celu pomóc ma sformułowane przez koalicjantów 21 tez dla Krakowa, które skupiają się wokół 4 głównych grup tematycznych: Klimacie i Zieleni, Przestrzeni i Transporcie, Społeczeństwie i Gospodarce oraz Demokracji i Zarządzaniu. Wypracowano je podczas szeregu spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami. - Nasze tezy to efekt rocznej pracy kilkudziesięciu osób. Zależało nam, aby nad nimi pracowali mieszkańcy i mieszkanki z różnych części Krakowa, osoby w różnym wieku, zainteresowaniach, działających w wielu obszarach życia społecznego, aby jak najszerzej zdefiniować wyzwania, przed którymi stoimy wszyscy - mieszkańcy Krakowa - tłumaczy Monika Firlej z Zielonych Grzegórzek. - Na podstawie naszych doświadczeń i wiedzy powstało aż 150 propozycji dla miasta. Chcemy dalej nad nimi pracować w stworzonym przez nas społecznym think-tanku miejskim, do którego zapraszamy wszystkich mieszkańców, organizacje, ekspertów i ekspertki, którym bliskie są nasze wartości - zapowiada Joanna Malita-Król.

Koalicjanci podkreślają, że ich inicjatywa ma charakter oddolny, a zaprezentowane dziś tezy są zapisem wspólnie wypracowanego punktu widzenia na Kraków. - Głęboko wierzymy w sens społecznego zaangażowania w sprawy naszego miasta, z dala od politycznych sporów i partyjnych interesów. W naszym gronie jest wielu niezależnych radnych dzielnicowych, którzy przedkładają interes swojego osiedla czy lokalnej społeczności ponad wszystko. I wierzymy, że takich osób jest więcej i teraz jest czas, byśmy połączyli siły. Wspólnie dla przyszłości miasta i nade wszystko jego mieszkańców - podsumowuje Monika Firlej. Przy tworzeniu tez pracowało kilkadziesiąt osób z różnych dzielnic Krakowa. Można się z nimi zapoznać na dedykowanej stronie wspolniedlamiasta.pl.

Jaki ma być Kraków?

Społeczny think-tank Koalicji ma skupiać wokół siebie mieszkańców, aktywistów, naukowców i ekspertów z różnych dziedzin, a jego głównym zadaniem ma być utworzenie banku pomysłów i rozwiązań dla Krakowa. Swoje pomysły koalicjanci formułują w jednym haśle, jakim jest zmiana priorytetów. Zamiast wypielęgnowanych trawników i przeskalowanych rewitalizacji - proponują ochronę dzikiej przyrody i działania uodparniające miasto na zmianę klimatu. Zamiast kolejnych tras dla samochodów (jak choćby już zrealizowana Trasa Łagiewnicka i planowana Zwierzyniecka i Pychowicka) - chcą priorytetu dla transportu zbiorowego, pieszego i rowerowego. Zamiast “Nowego Miasta” - kontrowersyjnego pomysłu nowej dzielnicy z wieżowcami, lansowanej przez wiceprezydenta Jerzego Muzyka, chcą aby budowano dobrze zaplanowane nowe osiedla. Mówią również o niskoemisyjnym przemyśle, lokalnej kulturze, lepszych warunkach pracy dla pracowników sektora publicznego, czy większym wpływie mieszkańców, organizacji i środowisk naukowych na zarządzanie miastem i kształt miejskich inwestycji. Za przykład podają głośną ostatnio sprawę budowy tramwaju do Mistrzejowic.

Kontrowersyjna inwestycja

Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która połączy położone w dużej odległości od centrum w północnej części Krakowa, Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema i Meissnera, wiąże się z wycinką ponad tysiąca drzew. Liczba ta być może będzie mniejsza, ale i tak w Krakowie, gdzie mieszkańcy chcą więcej zieleni, budzi sprzeciw. - Podawana liczba 1059 drzew jest maksymalną ujętą w decyzji ZRID, co nie oznacza, że tyle drzew zostanie wyciętych w ramach realizacji projektu. Przykładowo, przy zwężeniu chodników czy w okolicy ścieżek rowerowych możliwe będzie zachowanie części drzew. W niektórych przypadkach możliwe będzie też przesadzenie niektórych z nich – tłumaczył Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Miasto zaplanowało też szereg spotkań online z mieszkańcami, ale aktywistów to jednak nie przekonuje.

- Realizacja tej inwestycji skupia w jednym miejscu większość bolączek, które trapią Kraków podczas realizacji inwestycji transportowych. Brak jasno postawionych priorytetów, brak odpowiedniego nadzoru nad przygotowaniem projektu, brak rzeczywistego dialogu z mieszkańcami - to wszystko prowadzi do tego co widzimy - przeskalowanego projektu oraz protestów mieszkańców - mówi Rafał Terkalski, z Fundacji Kraków - Miasto Przyszłości. - Z jednej strony mówimy o priorytecie dla transportu publicznego, z drugiej rozbudowujemy drogi, mówimy o pozostawieniu aut poza Krakowem, ale nie dajemy realnej alternatywy. Efektem jest schizofreniczna polityka “dla każdego po trochu”, która skutkuje tym, że codziennie do Krakowa wjeżdża ok 200 tysięcy aut. Wjeżdża nie dlatego, że każdy chce stać w korkach, ale dlatego, że nierzadko nie ma dla nich realnej alternatywy. Łączymy siły, aby działać na rzecz bardziej przemyślanych i lepiej przygotowanych inwestycji, które będą procentować dla całego miasta w kolejnych latach - dodaje.

Członkami Koalicji Ruchów Krakowskich “Wspólnie dla Miasta” są:

  • Akcja Ratunkowa dla Krakowa
  • Fundacja Chodźże do teatru
  • Fundacja Czas Wolny
  • Fundacja Kraków – Miasto Przyszłości
  • Fundacja Przestrzeń do Życia
  • Inicjatywa Aktywni Mieszkańcy Osiedla Centrum D
  • Inicjatywa Ratujmy Drzewa na Forcie Batowice
  • Inicjatywa Tak dla Parku przy Fabrycznej
  • Inicjatywa Tramwaj na Mistrzejowice
  • Inicjatywa Zielone Podgórze
  • Kolektyw Wesoła
  • Stowarzyszenie Funkcja Miasto
  • Stowarzyszenie Nasza Olszanica
  • Stowarzyszenie Przestrzeń – Ludzie – Miasto
  • Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!
  • Stowarzyszenie Wymiar Społeczny
  • Stowarzyszenie Zielone Grzegórzki
  • Strajk dla Ziemi – Kraków

oraz lokalne liderki i liderzy z różnych części Krakowa, a także niezależni eksperci i ekspertki

fot. Koalicja Ruchów Krakowskich “Wspólnie dla Miasta”

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka