niedziela, 20 listopada 2022 13:12

Ponad 30 ludzkich szkieletów na jednej z krakowskich ulic. To ofiary epidemii i zmarłe dzieci

Autor Patryk Trzaska
Ponad 30 ludzkich szkieletów na jednej z krakowskich ulic. To ofiary epidemii i zmarłe dzieci

Ponad 33 ludzkie szkielety zostały odkryte podczas prac archeologicznych na ulicy Królowej Jadwigi. Badacze są zdania, że szczątki należą do ofiar epidemii, nieochrzczonych dzieci i wyklętych.

Prace badaczy trwają od początku listopada. To wtedy podczas remontu ulic Królowej Jadwigi i Korbutowej natrafiono na ludzkie szczątki. Wraz z  postępem prac natrafiano na kolejne kości.

–  Wykopaliśmy  szczątki kostne 33 osób – prawdopodobnie ofiar epidemii,  nieochrzczonych dzieci, osób wyklętych. Cmentarzyk zajmował ok. 1 ar,  czyli 10 na 10 m. Szczątki kostne trafiły do badań antropologicznych.  Potem, myślę, że do miesiąca, nastąpi ponowny pochówek tych osób,  najprawdopodobniej na cmentarzu komunalnym w Krakowie – powiedziała PAP  archeolog Bożena Marczyk-Chojnacka.

Według oceny badawczy, szczątki pochodzą z  XIX wieku. Należą najpewniej do ofiar epidemii, dzieci i ludzi wyklętych. Zmarli nie byli chowani w trumnach, lecz bezpośrednio w ziemi.

Archeolodzy ustalili, że w rejonie dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi znajdował się wielowarstwowy cmentarz. Najstarsze mogiły znajdują się nawet na głębokości 220 metrów.

Prace badaczy zostały zakończone. Szkielety trafią do badań antropologicznych, a następnie zostaną  pochowane.

foto ilustracyjne - wikimedia commons/ Romina Clara

Kraków

Kraków - najnowsze informacje