Ruch Samorządowy Tak dla Polski opublikował stanowisko w sprawie włączania syren alarmowych podczas obchodów rocznicy smoleńskiej. Zdaniem Ruchu to "skrajnie nieodpowiedni sposób upamiętnienia tragedii smoleńskiej".
"W piątek, 8 kwietnia, w godzinach nocnych, samorządy terytorialne otrzymały komunikat od wojewodów dotyczący ,,treningu systemu wczesnego ostrzegania towarzyszącemu upamiętnieniu 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej". W dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 uruchomione zostaną syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący upamiętnieniu 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej." W pełni szanując potrzebę godnego uczczenia kolejnej rocznicy katastrofy w Smoleńsku oraz wraz z rodzinami ofiar oraz wszystkimi obywatelkami i obywatelami Polski ponownie przeżywając tę tragedię, uważamy, że istnieje wiele sposobów na godne upamiętnienie ofiar i wyrażenie szacunku. W sytuacji kiedy na terenie Polski przebywa około ponad 2 miliony osób z terenów Ukrainy ogarniętych wojna, po ogromnym wysiłku Polek i Polaków od kilku tygodni starających się zapewnić im schronienie oraz komfort fizyczny i psychiczny, ogólnopolskie uruchomienie syren oznaczających dla uchodźców naloty bombowe uważamy, za skrajnie nieodpowiedni sposób upamiętnienia tragedii smoleńskiej. To działanie niszczące prace mieszkańców wspólnot lokalnych na rzecz naszych gości oraz destrukcyjne dla pracy rzeszy psychologów i terapeutów od tygodni pracujących w celu zmniejszenia traum wojennych dzieci i dorosłych, przebywających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Apelujemy o wycofanie się z tej decyzji." - czytamy w stanowisku Ruchu.
Powołany w 2020 roku Ruch Samorządowy Tak dla Polski skupia siedem największych organizacji samorządowych: Tak! Samorządy dla Polski, Ruch Wspólna Polska, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Wielkopolska – Kierunek Europa, Łączy nas samorząd, Tak dla Opolskiego oraz Ruch Obrony Polskiej Samorządności.
Nowy ogólnopolski ruch zrzeszył ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy reprezentują ponad 22 mln mieszkańców polskich miast, miasteczek i metropolii. Są w nim również przedstawiciele Małopolski m. in. w zarządzie Ruchu jest Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Członkiem Ruchu jest też prezydent Tarnowa Roma Ciepiela, który również poinformował, że w Tarnowie nie zabrzmią jutro syreny alarmowe, bo wojewoda poinformował o tym zbyt późno.