poniedziałek, 7 lutego 2022 12:49

3000 zł miesięcznie dla osób, które wymienią "kopciucha". Jest projekt ustawy

Autor Głos 24
3000 zł miesięcznie dla osób, które wymienią "kopciucha". Jest projekt ustawy

Podwyżki cen energii i gazu zniechęcają do wymiany starych pieców na ogrzewanie ekologiczne. - Przez ostatnie tygodnie zastanawialiśmy się wraz z zespołem nad tym, jak podtrzymać proces wymiany pieców i nie pozwolić na jego zahamowanie - informuje Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Jest już gotowy projekt ustawy, która przewiduje 3000 zł dofinansowania miesięcznie za wymianę starego ogrzewania na ekologiczne.

- Powietrze musi być czyste… jeśli chcemy być zdrowi. Jest ono niezbędne do życia dla nas, dla naszych dzieci. Wszyscy odczuliśmy boleśnie dramatyczny wzrost cen energii, widzimy to w swoich budżetach domowych - droższy prąd, droższy jest gaz. Tymczasem stare piece w naszych domach w znaczący sposób wpływają na stopień zanieczyszczenia środowiska, zatruwają życie naszym domownikom i sąsiadom. Z tego powodu musimy kontynuować wymianę „kopciuchów” i nie zwalniać tempa. To nasz wspólny wysiłek. Program, który realizujemy z ogromnymi trudnościami już od kilku lat - przypomina burmistrz Wieliczki.

Przypomnijmy, w Małopolsce wraz z końcem 2022 roku wejdzie w życie zapis uchwały antysmogowej, przewidujący kary dla osób, które nie wymienią starego kotła CO. Tymczasem alarmy smogowe przestrzegają, że wymiana pieców w naszym województwie idzie zbyt wolno.

Artur Kozioł uważa, że tym, co może spowodować przyspieszenie wymiany kopciuchów są dopłaty do opłat za gaz i energię elektryczną dla osób wymieniających źródło ogrzewania.  - Przez ostatnie tygodnie zastanawialiśmy się wraz z zespołem nad tym, jak podtrzymać proces wymiany pieców i nie pozwolić na jego zahamowanie. Szersze spojrzenie na problem i widmo “drożyzny” wymaga rozwiązań przede wszystkim w wymiarze ekonomicznym. Przygotowaliśmy więc projekt ustawy, który dziś przesyłam do wszystkich polityków i zarządzających samorządami, prosząc o opinie i poparcie w procedowaniu ustawy - poinformował burmistrz Wieliczki na Facebooku.

Powietrze musi być czyste…jeśli chcemy być zdrowi. Jest ono niezbędne do życia dla nas, dla naszych dzieci. Wszyscy...

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Poniedziałek, 7 lutego 2022

Artur Kozioł jest w zarządzie Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski, ogólnopolskiego ruchu zrzeszającego kilkaset samorządów. - Projekt ustawy powstał na podstawie już funkcjonującego prawa, aby nie było rozbieżności prawnych. Poprosiłem prawników, aby przygotowali przepisy, które pozwolą stworzyć model ekonomiczny, bo moim zdaniem to jest największa przeszkoda. Przez kilka miesięcy zastanawialiśmy się jaki to ma być model i doszliśmy do wniosku, że powinien być podobny do 500+, które wcześniej wypłacała gmina - mówi burmistrz Wieliczki. - To pozwoliłoby zrekompensować nadmierny wzrost kosztów opłat za energię, który zniechęca do wymiany pieców.

Celem ustawy (projekt w naszej galerii - poniżej) jest wprowadzenie dopłat wysokości 3000 zł miesięcznie przez 5 lat ze środków budżety państwa dla osób, które wymienią stare źródło ogrzewania  w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym na ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Dofinansowaniem mają być objęte osoby, które do tej pory ogrzewały dom: kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Zaproponowano, aby dofinansowanie wypłacane było przez gminy, z dotacji przekazywanych im na ten cel z budżetu państwa.

- Chciałbym, aby projekt ustawy został złożony w parlamencie 25 lutego 2022 r. po zakończeniu konsultacji - podkreśla Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

fot. Fb. Artur Kozioł Burmistrz Miast i Gminy Wieliczka

Małopolska - najnowsze informacje