poniedziałek, 7 lutego 2022 10:37

Powiat bocheński. Chcieli wyłudzić 90 tysięcy z Ośrodka Pomocy Społecznej

Autor Katarzyna Jamróz
Powiat bocheński. Chcieli wyłudzić 90 tysięcy z Ośrodka Pomocy Społecznej

Na terenie powiatu bocheńskiego doszło do próby wyłudzenia pieniędzy z jednego z lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Jego pracownica wykazała się rozwagą i roztropnością. Zapobiegła utracie niemal 90 tysięcy złotych. Do próby wyłudzenia doszło drogą mailową.

Kobieta, która od lat jest pracownikiem ośrodka pomocy społecznej pracowała zdalnie z domu. W godzinach porannych na służbową skrzynkę mailową otrzymała wiadomość, której treść nakazywała jej wykonanie przelewu, na wskazany numer konta, na kwotę prawie 90 tysięcy złotych. Pieniądze miały być przeznaczone na wskazany cel służbowy, a samo polecenie oznaczone było jako pilne. Wiarygodnie brzmiąca wiadomość oraz fakt, że została ona podpisana nazwiskiem przełożonej adresatki maila, nie osłabiły czujności kobiety, która zorientowała się, że może być to oszustwo.

– Telefonicznie skontaktowała się ze swoją kierowniczką, chcąc upewnić się, czy to ona zlecała zadanie wykonania przelewu. Szefowa nie potwierdziła faktu wysłania takiej wiadomości, co od razu utwierdziło kobiety w przekonaniu, że mają do czynienia z działaniem oszustów, a ich dane oraz adresy mailowe mogły zostać znalezione na stronie internetowej ośrodka. Sprawa została natychmiast zgłoszona w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni

– relacjonuje policja.

Dzięki rozwadze i roztropności, udało się obronić przed działaniem oszustów i nie stracić dużej sumy pieniędzy. Powyższy przykład pokazuje techniki działania phishingu, czyli oszustwa polegającego na podszywaniu się pod inną osobę. W trakcie prób wyłudzeń oszuści korzystający z tych metod w dużej mierze bazują na błędach użytkowników, dlatego ważna jest czujność, rozwaga oraz spokój w trakcie wykonywania czynności związanych z finansami.

Inf.: Małopolska Policja
Fot.: Ilustracyjne

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje