poniedziałek, 25 listopada 2019 14:55

Powiat krakowski: Spektakularny pościg za Mercedesem C63 AMG! Jest nagranie

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat krakowski: Spektakularny pościg za Mercedesem C63 AMG! Jest nagranie

Patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, między Gajem a Mogilanami prowadził pościg za kierującym Mercedesem C63 AMG, który nie zatrzymał się do kontroli.

Zaczęło się od wykroczenia drogowego.

– 21 listopada br. w godzinach porannych, na krajowej „siódemce” w Libertowie, patrol grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jadący nieoznakowanym BMW 330i Xdrive, zauważył kierowcę Mercedesa C63 AMG, który popełnił wykroczenie drogowe (z pasa do skrętu w prawo pojechał na wprost, po czym zmieniając pas ruchu zmusił innego kierowcę do hamowania). Patrol dał kierującemu sygnał do zatrzymania i wskazał miejsce kontroli. Kierowca Mercedesa jednak zlekceważył te polecenia. Wówczas patrol wyprzedził go i wydał kolejne polecenie – podążania za radiowozem – relacjonują policjanci.

I tak rozpoczęła się zabawa „w kotka i myszkę”.

– Jednak gdy tylko radiowóz zjechał w kierunku miejsca kontroli, kierowca sportowego auta przyspieszył i rozpoczął ucieczkę. Stróże prawa niezwłocznie podjęli pościg za uciekinierem, który skwapliwie korzystał z dużej mocy (ponad 480 KM) swego samochodu i stosował też inne wybiegi, aby zgubić pościg (w pewnej chwili zjechał na stację benzynową, licząc że policjanci go przeoczą) – informuje KWP Kraków.

Jak się okazuje, w trakcie ucieczki pirat drogowy popełnił szereg kolejnych wykroczeń. Wyprzedzał na skrzyżowaniu, kilkukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość, stwarzając tym zachowaniem zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla innych uczestników.

Pościg trwał od miejscowości Gaj do Mogilan, gdzie pojazd został zablokowany.

– Kierującym okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu kazimierskiego. Sprawdzenie w policyjnej bazie danych wykazało, że mężczyzna posiada dwa zakazy prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany do odbycia kary aresztu do czterech spraw, w toku których zasądzono mu odbycie łącznie 46 dni odsiadki – podaje Policja.

Zatrzymany tłumaczył, że przyczyną jego zachowania był strach przed zakładem karnym.

– Dodał, że w trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem, czy zatrzymać się do kontroli… – dodają policjanci z KWP Kraków.

To jednak nie wszystko. Okazało się też, że Mercedes, którym uciekał mężczyzna, nie był zarejestrowany w Polsce i miał tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Jak podają funkcjonariusze, samochód został odholowany na parking strzeżony.

Zatrzymany 32-latek został doprowadzony do aresztu śledczego, gdzie spędzi najbliższe tygodnie. Sprawą pirata drogowego zajmą się policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych (powiat krakowski).

– Mężczyzna m.in. odpowie za kierowanie pomimo orzeczonego zakazu (art. 244 kodeksu karnego ) oraz za niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu do kontroli (178b kk), za do grozi mu do 5 lat więzienia – informują policjanci.

Powiat krakowski - najnowsze informacje