wtorek, 27 września 2022 17:23

Powiat nowosądecki: Znaleźli je podczas wykonywania prac ziemnych

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Powiat nowosądecki: Znaleźli je podczas wykonywania prac ziemnych

W sobotę (24 września) w Marcinkowicach znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Teren został zabezpieczony. „Pamiątki z wojny” zostały zabrane w poniedziałek przez saperów na poligon celem zneutralizowania.

24 września oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów na jednej z posesji w Marcinkowicach. Niebezpieczne pozostałości po wojnie zostały znalezione podczas wykonywania koparką prac ziemnych.

Skierowany na miejsce policjant zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym potwierdził, że są to niewybuchy z czasów II wojny światowej. Do czasu przybycia patrolu saperskiego z Krakowa znalezisko zabezpieczali sądeccy policjanci.

26 września na miejsce przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego. Dwa granaty moździerzowe, jeden nasadowy, a także jeden pocisk artyleryjski oraz dwa zapalniki pocisku artyleryjskiego, zostały zabezpieczone przez krakowskich saperów w specjalistycznym pojeździe pirotechnicznym i przetransportowane na poligon celem neutralizacji.

W przypadku znalezienia niewypału należy natychmiast powiadomić policję, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy pocisku grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała a nawet śmiercią dla osoby przebywającej w jego pobliżu! Po otrzymanym zgłoszeniu policjanci powiadomią specjalistyczny patrol saperski, który w bezpiecznym miejscu zdetonuje pocisk, a do momentu jego przybycia zabezpieczą znalezisko

– przypomina policja.

Inf, i foto: KMP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje