czwartek, 15 października 2020 11:28

Powiat proszowicki. Plany szpitala powiatowego: oddział covidowy zamiast oddziału pediatrycznego?

Autor Wiktoria Mitura
Powiat proszowicki. Plany szpitala powiatowego: oddział covidowy zamiast oddziału pediatrycznego?

Na polecenie wojewody małopolskiego Szpital Powiatowy w Proszowicach jest zobowiązany do zapewnienia łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Szpital zamierza utworzyć „oddział covidowy” kosztem oddziału pediatrycznego. Personel nie chce zgodzić się z decyzją dyrekcji.

- Zgodne z poleceniem nr 203 /2020 Wojewody Małopolskiego z dnia 9 października 2020 roku znak WZ-I.967.163.23.2020 Szpital został zobowiązany do zapewnienia w ramach II poziomu zabezpieczenia 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19, 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19, a także 2 łóżek intensywnej terapii dla dorosłych z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej/ intensywnego nadzoru medycznego z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej – odpowiada dla naszej redakcji dyrektor Łukasz Szafrański.

Nasza redakcja otrzymała informacje od pracowników Szpitala Powiatowego w Proszowicach o zamknięciu kolejnego oddziału, którym jest pediatria. Z wiadomości wynika, że oddział pediatrii dziecięcej próbowano przekształcić na oddział dla osób zakażonych koronawirusem.

Jak pisze personel szpitala:

Jako  jedyny Szpital w Małopolsce Proszowice posiadają dwa oddzielne w pełni wyposażone i dostosowane do przyjmowania pacjentów COVID budynki na terenie Szpitala, a Dyrektor pomimo sugestii i nacisków personelu z niewiadomych przyczyn nie chce uruchomić tam łóżek COVID !!! (potencjał to kilkadziesiąt łóżek) - zasłaniając się brakiem personelu, a z którym nie rozmawia.

Szpital w Proszowicach w ostatnim zawiesił działalność dwóch oddziałów: pulmunologii oraz obserwacyjno-zakaźnego. Dlaczego więc „oddział covidowy” nie może powstać chociażby na pustych oddziałach? Czy konieczne jest zamykanie kolejnego?

Dyrektor Szafrański tak tłumaczy swoją decyzję:

"Oddział covidowy" nie został jeszcze przygotowany, choć rzeczywiście planowane jest jego utworzenie w budynku głównym ze względu na większe możliwości zapewnienia obsługi medycznej do jego funkcjonowania niż gdyby został on zlokalizowany w oddzielnych budynkach.

Po czym dodaje:

W dniu 12.10.2020 roku zostało skierowane pismo do Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego ws. przekształcenia Oddziału Dziecięcego w oddział dla pacjentów z podejrzeniem lub chorych na COVID-19 wraz z prośbą o zaprzestanie kierowania dzieci do hospitalizacji w SP ZOZ w Proszowicach. Z informacji przesłanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wynika, iż Szpitale zlokalizowane w ościennych miejscowościach dysponują wolnymi łóżkami na oddziałach pediatrycznych, zaś najbliżej położony Szpital posiadający Oddział Dziecięcy to Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie. Obecnie w Oddziale Dziecięcym nie ma hospitalizowanych żadnych dzieci.

Personel szpitala jest bardzo zdenerwowany obecną sytuacją. Pielęgniarki wzięły L4, co spowodowało, że nie ma kto pracować ani na oddziale dziecięcym, ani na tworzonym „oddziale covidowym”.

Pracownicy napisali w wiadomości: Zamykanie Oddziału Dziecięcego, 3-ciego z kolei Oddziału jest szkodliwe i powoduje destrukcję Szpitala i personelu.

Proszowice - najnowsze informacje