czwartek, 24 marca 2022 10:09

Powiat proszowicki pomaga Ukrainie. "Dziennie obsługiwanych jest nawet do 40 osób"

Autor Norbert Kwiatkowski
Powiat proszowicki pomaga Ukrainie. "Dziennie obsługiwanych jest nawet do 40 osób"

Coraz więcej uciekinierów z Ukrainy przybywa do powiatu proszowickiego. Władze oraz mieszkańcy zareagowali niezwykle odpowiedzialnie oraz z dużą chęcią pomocy. W regionie  są nie tylko prowadzone zbiórki, ale również zapewniane lokum dla uchodźców w Ukrainy.

Niemal natychmiast po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na naszego wschodniego sąsiada w powiecie proszowickim rozpoczęły się zbiórki żywności, leków, materiałów opatrunkowych i innych najbardziej potrzebnych przedmiotów.

Docelowo zbiórka trwała do 8 marca br, jednak jej efekt przerósł wszelkie przewidywania. Zebrano mnóstwo niezbędnych produktów, które już trafiły na Ukrainę. Było to możliwe dzięki niezwykłemu zaangażowaniu. Pomagali wszyscy - mieszkańcy, druhowie, lokalni przedsiębiorcy, Koło Gospodyń Wiejskich i można by wymieniać bez końca. Brawo!

Mieszkańcy chętnie przyjmują uchodźców

Dziennie obsługiwanych jest kilkanaście, nawet do 40 osób. Od 16 marca w UM Proszowice zarejestrowano 168 osób. – Dziś udało się nadać numery PESEL  44 osobom – mówi burmistrz Proszowic, Grzegorz Cichy. – Wszyscy chętni są umawiani na konkretną godzinę – dodaje burmistrz. Tych, którzy chcą numer otrzymać jest nieco więcej, ale sytuacja nie jest dramatyczna. Kolejki nie tworzą się dzięki temu, że pracownicy urzędu tworzą każdego dnia listę, na której zapisują osoby, które chcą uzyskać numer PESEL. Ilość chętnych zwiększyła się w stosunku do pierwszych dni, między innymi ze względu na to, że do Proszowic po PESEL przyjeżdżają osoby z innych rejonów Małopolski, także Krakowa.

W obiektach wytypowanych przez Urząd Gminy i Miasta Proszowice nie przebywają osoby innych narodowości niż Ukraińska, wszyscy przekroczyli bezpośrednio granice Ukraina - Polska po 24 lutego br.

- Jest też bardzo rotacja osób, około 70 osób po krótkim pobycie w naszej gminie, kilkugodzinnym lub jednodniowym, pojechało do innych miejsc docelowych. W rezerwie pozostają miejsca w gminnych budynkach, salach gimnastycznych i remizach OSP. – dodaje gospodarz miasta.

Rozpoczęła się rejestracja

Co niezwykle istotne dla wszystkich uchodźców, którzy przybyli do Polski i chcą pozostać w naszym kraju - rejestracja takich osób rozpoczęła się w środę 16 marca br.

- Jesteśmy po spotkaniu z prezydentami miast, ustaliliśmy wspólny model działania. Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą pozostać w Polsce i mieć nadany numer PESEL rozpocznie się w środę 16 marca. Rejestracja będzie prowadzona przez gminy – powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA.

W pierwszych dwóch dniach od wprowadzenia tego procesu w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich zarejestrowali w systemie PESEL: w środę - 14 osób oraz w czwartek - 20 osób.

Wiceminister dodał, że od środy 16 marca br. również mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu.

- To 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Będziemy wypłacać środki wstecz, a nie „z góry”. – podkreślił.

Ukraińskie dzieci już są w szkołach

Przybycie do powiatu proszowickiego tak wielu osób z okupowanego wojną kraju wiąże się nie tylko z zabezpieczeniem im bezpieczeństwa, ale również wszelkimi innymi czynnościami takimi jak: edukacja, praca, opieka medyczna.

- Przyjęliśmy 9 dzieci do nauki w klasach w szkołach podstawowych, kilkoro dzieci jest w niepublicznych przedszkolach. Dzieci są komunikatywne, szybko nawiązują wzajemne porozumienie z rówieśnikami.- zauważa burmistrz Grzegorz Cichy.

Dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat Gmina Proszowice przygotowała miejsca w oddziałach przedszkolnych w szkołach w Szczytnikach i Klimontowie. Są tam wolne miejsca dla dzieci. Gmina Proszowice zapewni dojazd i pełny zakres wychowania przedszkolnego we wskazanych i wymienionych wyżej placówkach.

Caritas też pomaga

Zbiórki dla Ukrainy są równolegle prowadzone w wielu miejscach w powiecie. - W związku z sytuacją, jaka dotknęła naszych sąsiadów na Ukrainie zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję pomocy dla uchodźców – głosi informacja na stronie Stacji Placówek Caritas w Proszowicach. Zbiórka prowadzona w siedzibie Caritas przy ul. Kolejowej w godzinach 7.30-17.

Caritas przyjmuje: materace, karimaty, śpiwory, koce, pościel, ręczniki, środki czystości i opatrunkowe, leki przeciwbólowe i na przeziębienie, żywność o długim terminie przydatności. Nie będzie natomiast przyjmowana odzież. Istnieje też możliwość dokonywania wpłat finansowych przelewem na rachunek: ING nr 21 1050 1416 1000 0005 0011 5811 z dopiskiem „POMOC DLA UKRAINY”.

Źródło oraz foto: Miasto i Gmina Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje