środa, 1 września 2021 13:57

Powstaje "Centrum Kultury" w Nowym Targu

Autor Edyta Sowa
Powstaje "Centrum Kultury" w Nowym Targu

Na wniosek burmistrza, radni mają zdecydować o zmianie nazwy Miejskiego Ośrodka Kultury na Miejskie Centrum Kultury. Jak podano w uzasadnieniu - jest to podyktowane "chęcią lepszego dopasowania nazwy instytucji do rzeczywistej funkcji, jaką od lat pełni w mieście i regionie".

Grzegorz Watycha tłumaczy, że określenie "ośrodek" stosowane jest z reguły w odniesieniu do niedużych, gminnych instytucji kultury, a w przypadku dużych miast - do instytucji o charakterze lokalnym, obejmującym jedną dzielnicę. - Z nowym, zmodernizowanym i dużym obiektem kultury dedykowanym nie tylko mieszkańcom miasta ale i turystom - instytucja nie wpisuje się już w dawną nomenklaturę - dodaje burmistrz.

Planowane na wrześniu ukończenie remontu, przesunięto o miesiąc.
Dodatkowe argumenty do zmiany nazwy mówią że "oddanie do użytku nowego obiektu podniesie rangę Nowego Targu jako Kulturalnej Stolicy Podhala, a zmiana nazwy dodatkowo podkreśli ten fakt i będzie ukoronowaniem historycznej przebudowy, która na zawsze zapisze się w dziejach miasta. Po oddaniu do użytku instytucja zyska nową przestrzeń oraz możliwości pozwalające na znaczące poszerzenie działalności kulturalnej, zarówno jeśli chodzi o jej dywersyfikację, jak i zasięg oddziaływania - dlatego zmiana nazwy na Centrum Kultury jest jak najbardziej uzasadniona". W latach 70-tych ośrodek funkcjonował również pod nazwą: Powiatowy Ośrodek Kultury oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury.

info i foto: Podhale24

Podhale

Podhale - najnowsze informacje