piątek, 5 lutego 2021 10:32

Powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli. Kiedy ruszą?

Autor Aleksandra Tokarz
Powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli. Kiedy ruszą?

MEiN poinformowało o planowanym rozpoczęciu powtórnych testów przesiewowych na obecność koronawirusa wśród nauczycieli. Kiedy ruszą?

- Już od niedzieli - 7 lutego rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i nauczycieli szkół specjalnych. Obejmą ona te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.

Podała, że osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu. Akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych ma potrwać do 12 lutego 2021 r.

- W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego, rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach - poinformowała Ostrowska.

Rząd luzuje obostrzenia! Co się zmienia?
- Musimy postępować bardzo ostrożnie. Nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie. Widzimy co dzieje się w innych krajach - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - W takich warunkach pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby zdecydowanie przedw…

To testowanie potrwa do 19 lutego 2021 r. Dodała jednak, że badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki czy personelu sprzątającego.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki wskazała, że badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

Lista punktów oraz godzin poboru wymazów dostępna będzie na stronach internetowych sanepidu. Wynik testu dostępny będzie na Internetowym Koncie Pacjenta.

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej.

Małopolska - najnowsze informacje