poniedziałek, 25 października 2021 08:34, aktualizacja 3 lata temu

Prawo jazdy na quada – czy jest konieczne?

Autor Artykuł sponsorowany
Prawo jazdy na quada – czy jest konieczne?

Quady należą do jednych z najpopularniejszych pojazdów przeprawowych, wykorzystywanych zarówno do rekreacji, jak i pracy. Są to bowiem maszyny niezwykle uniwersalne, co dotyczy nie tylko ich użytkowania, ale także sposobu rejestracji. To ostatnie z kolei wiąże się z uprawnieniami potrzebnymi do prowadzenia quada. Bo niestety, jeżdżenie quadem takich uprawnień wymaga. Jakich dokładnie?

Quady do jazdy w terenie

Najczęściej quady wykorzystywane są do jazdy w terenie. Mogą to być zarówno leśne i polne drogi, jak i bezdroża. Quadami jeździ się również po różnego rodzaju torach np. crossowych i off-roadowych. Niezależnie jednak od tego, gdzie poruszamy się quadem, wymagane są do tego stosowne uprawnienia. Szczególnie jest to ważne wtedy, gdy pojazdem porusza się dziecko.

Co najważniejsze, na same uprawnienia wpływa nie tylko wiek kierowcy, ale także rodzaj samej maszyny. Czyli przede wszystkim jej wielkość oraz moc i rozwijana prędkość. A także to, na jakich warunkach została ona zarejestrowana – co wiąże się z typem homologacji danego quada. Z tego też powodu określenie, jakie dokładnie uprawnienia są potrzebne w danym przypadku, mogą być nieco problematyczne. Jak to wygląda w praktyce?

Quadem po drogach – homologacja

Zanim przejdziemy do uprawnień umożliwiających legalne prowadzenie quada, warto nadmienić, że do jazdy po bezdrożach czterokołowca nie trzeba rejestrować, a nawet nie można tego zrobić, jeśli quad nie posiada homologacji. Na rynku dostępna jest bowiem szeroka oferta pojazdów, które niestety nie mogą być dopuszczone do ruchu i są sprzedawane bez homologacji. Warto przy zakupie quada zwrócić na to uwagę, jeśli chcemy móc poruszać się swoim nowym pojazdem po drogach publicznych. Czym jest homologacja?

To nic innego jak formalne potwierdzenie tego, że quad został w pełni przystosowany i dopuszczony do jazdy po drogach publicznych. Taki czterokołowiec musi zatem posiadać niezbędne do tego wyposażenie, takie jak np. oświetlenie. Doskonałym przykładem pojazdu z homologacją jest quad KYMCO MXU 550. Quady z homologacją mogą być zarejestrowane jak każdy inny pojazd. Z tym że w zależności od ich wagi oraz mocy, będą rejestrowane jako różne typy pojazdów, co wpływa na to, jakie będą potrzebne uprawnienia do ich prowadzenia. Warto nadmienić, że zarejestrowane quady, podobnie jak inne zarejestrowane pojazdy, wymagają opłacenia ubezpieczenia OC.

Uprawnienia do kierowania quadem

Quady lekkie, których waga nie przekracza 350 kilogramów, posiadają zazwyczaj homologację L7e i L6E. Są to quady dedykowane dla młodszych użytkowników, a jazda na nich wymaga posiadania prawa jazdy kategorii AM, czyli tradycyjnej karty motorowerowej. Taka homologacja pozwala na użytkowanie pojazdu już przez 14 latków, którzy zdobędą odpowiednie uprawnienia.

Zupełnie inaczej jest w przypadku mocniejszych i większych quadów, które rejestrowane są z homologacją T3b (ciągnik). W tym przypadku niezbędne jest prawo jazdy kat B1 lub ewentualnie prawo jazdy kategorii B. Zwykłe prawo jazdy na samochody osobowe upoważnia do prowadzenia wszystkich typów quadów.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka