poniedziałek, 17 stycznia 2022 19:31

Próbował wsiąść na pokład samolotu, okazując fałszywy wynik testu na koronawirusa

Autor Mirosław Haładyj
Próbował wsiąść na pokład samolotu, okazując fałszywy wynik testu na koronawirusa

Policjanci z Komisariatu Policji w Zabierzowie zatrzymali 24-letniego obywatela Cypru zakażonego COVID-19, który próbował przedostać się na pokład samolotu, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Za popełnione naruszenia odpowie przed sądem.

13 stycznia na terenie lotniska w Krakowie-Balicach, podczas odprawy paszportowej na odlot samolotu do Cypru, funkcjonariusze Straży Granicznej, sprawdzając w systemie każdego z pasażerów, zorientowali się, że jeden z podróżujących, 24-letni Cypryjczyk, ma nałożoną izolację domową w związku z zakażeniem COVID-19. Na miejsce zostali wezwani miejscowi policjanci (z Komisariatu Policji w Zabierzowie). W związku z zaistniałą sytuacją na terenie lotniska 24-latek poddał się dodatkowemu badaniu na obecność tego wirusa, które wykazało wynik pozytywny. Ponadto policjanci ustalili, że Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Mężczyzna został przez stróżów prawa zatrzymany, a po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności, został zwolniony do miejsca odbywania izolacji. 24-latek odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem i nieprzestrzeganie warunków izolacji. Za posłużenie się fałszywym dokumentem grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej, grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.  W przypadku osób zakażonych istnieje też możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych osób, poprzez szerzenie choroby zakaźnej, za co grozi nawet do 8 lat więzienia.

Na terenie lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo iż są objęci kwarantanną lub izolacją domową.

– Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych

– piszą policjanci.

Inf.: małopolska policja

Kraków

Kraków - najnowsze informacje