środa, 3 lutego 2021 13:25

Producenci obuwia domagają się pomocy od rządu! Ich branżę też dotknęła pandemia

Autor Wiktoria Mitura
Producenci obuwia domagają się pomocy od rządu! Ich branżę też dotknęła pandemia

Pandemia koronawirusa odbija się na wielu branżach gospodarczych w Polsce. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że wiele z nich nie są nawet powiązane, to okazuje się, że cała gospodarka jest od siebie zależna. Niestety, nie wszyscy otrzymają pomoc w ramach "Tarczy antykryzysowej". W Kalwarii Zebrzydowskiej w trudnej sytuacji znalazła się branża szewska, która domaga się pomocy.

Restrykcje jakie zostają wprowadzane przez rząd mocno uderzają w polską gospodarkę. Wielu przedsiębiorców, mimo otrzymania „jakiejś” pomocy od państwa, nie widzi już przyszłości dla swoich firm. Sytuacja zaczyna się pogarszać.

Kolejną branżą, która w znaczącym stopniu odczuła skutki pandemii jest branża szewska. Producenci obuwa nie otrzymali żadnej pomocy od państwa. Można się zastanawiać, jak restrykcje wpłynęły na tą branże i czy w ogóle wpłynęły. Okazuje się, że tak.

Zamknięcie galerii handlowych jest głównym powodem problemów branży obuwniczej. Inne to specyfikacja produkcji, czyli wytwarzanie obuwia na konkretny sezon. Pandemia zachwiała ten cykl produkcji. Sklepy oraz magazyny zostały zapełnione modelami z poprzedniego sezonu, co znacząco wpłynęło na nowe zamówienia. Jak dobrze wszyscy wiemy większość uczniów, studentów, a nawet osób pracujących ostatni rok spędziło w domu, póki co nadal tak jest. Można się zatem domyślić, że nowe obuwie nie było im potrzebne.

Pomoc dla branży obuwniczej

Przedstawiciele Polskiej Grupy Producentów Obuwia, podkreślają, iż producentów obuwia nie objęła pomoc w ramach „Tarczy antykryzysowej”, obuwnicy apelują do rządu aby firmy działające w ramach kodu PKD: 15.20.Z  - Produkcja obuwia mogły skorzystać z rządowej pomocy, teraz do ich apelu dołączył Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.

Augustyn Ormanty spotkał się z przedstawicielami Polskiej Grupy Producentów Obuwia. Spotkanie miało na celu omówienie trudnej sytuacji w jakiej znalazła się branża szewska.

Członkowie Polskiej GPO: Michał Góralczyk, Dawid Czermak i Marcin Kucharczyk, podczas spotkania podkreślali że spośród 3.600 polskich firm produkujących obuwie najwięcej zlokalizowanych jest w Małopolsce (1 327),  tylko na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska według danych - na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obejmujących kod PKD 15.20.Z - Produkcja obuwia na dzień 1 lutego br. zarejestrowanych jest 677 podmiotów gospodarczych (co stanowi blisko 19% wszystkich firm obuwniczych z terenu Polski).

W związku z pominięciem branży szewskiej w Tarczy Antykryzysowej 2.0 Stowarzyszenie PGPO, w ostatnim czasie apelowało miedzy innymi do premiera, prezydenta a także do Ministerstwa Rozwoju o uwzględnienie pomocą przedsiębiorców posługujących się kodem PKD 15.20.Z – produkcja obuwia.

Burmistrz miasta wsparł działania podejmowane przez PGPO, a także dostrzegając problemy z jakimi zmagają się obuwnicy skierował do Jarosława Gowina Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra  Rozwoju, Pracy i Technologii oraz do Andrzeja Gut-Mostowego - Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów  do spraw promocji polskiej marki aby rekomendowali Radzie Ministrów rozszerzenie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm" o kod PKD: 15.20.Z Produkcja obuwia.

Jaka będzie odpowiedź? Czy rząd przychyli się i producenci obuwa otrzymają pomoc?

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje