czwartek, 2 lutego 2023 10:05

Proszowice: Najważniejszy moment dla każdego żołnierza

Autor Tomasz Stępień
Proszowice: Najważniejszy moment dla każdego żołnierza

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów każdego żołnierza. Już za kilka dni słowa przysięgi wypowiedzą na Rynku w Proszowicach Terytorialsi z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” – to jeden z punktów ich credo. Mają bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie pokoju, a na czas wojny współdziałać z wojskami operacyjnymi. Z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami.

W sobotę 11 lutego, o godz. 12:00 na Rynku w Proszowicach ochotnicy z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej. Na uroczystość zaprasza dowódca 11 MBOT i Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy.

Wstępny program w dniu 11.02.2023 r.:

  • godz.   8.30 – próba generalna,
  • godz. 10.30 – otwarcie strefy edukacyjno-zabawowej w CKiW w Proszowicach,
  • godz. 12.00 – rozpoczęcie uroczystości (przysięga),
  • godz. 13.00 – początek przeglądu sprzętu służb mundurowych,
  • godz. 14.00 – zakończenie całości uroczystości.

Tego dnia, już od godz. 10:30 dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez 11 MBOT i udostępnionych w strefie edukacyjno-zabawowej w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Po zakończeniu części oficjalnej o godz. 13:00 odbędzie się pokaz sprzętu służb mundurowych. Żołnierze 11 MBOT będą serwować dla wszystkich uczestników wojskową grochówkę a na stoiskach lokalnych przedsiębiorców oraz Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Proszowice można będzie zakupić produkty regionalne.

Ze względu na przewidywany udział licznych gości i widzów, już od piątku (10 lutego) do soboty (11 lutego) kierowcy i mieszkańcy centrum miasta muszą się spodziewać utrudnień w organizacji ruchu. Uroczysta Przysięga Wojskowa Żołnierzy 11 MBOT ma charakter otwarty.

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka