czwartek, 2 lipca 2020 13:40

Proszowice: Oddział obserwacyjno-zakaźny zawieszony!

Autor Wiktoria Mitura
Proszowice: Oddział obserwacyjno-zakaźny zawieszony!

Od 1 lipca w szpitalu w Proszowicach zawieszono działalność Oddziału Zakaźnego. Stało się to, czego obawiali się wszyscy mieszkańcy powiatu.

Informacja o zawieszeniu działalności oddziału pojawiła się na oficjalnym profilu KPR Razem na Facebooku. Na swoim profilu stowarzyszenie napisało:

Drodzy Państwo! Od dzisiaj zawieszona została działalność Oddziału Zakaźnego w naszym miejscowym szpitalu w Proszowicach. Wszystko to dzieje się w czasie pandemii, gdy pomoc do SPZOZ płynie z różnych stron a Zarząd Powiatu Proszowickiego wraz z niektórymi,  podobno "opozycyjnymi" radnymi powiatowymi z PiS-u robi sobie, co chwilę sesje zdjęciowe przed Szpitalem promując się przekazanymi przez województwo pieniędzmi podatnika. Czy to nie jest początek końca Szpitala w Proszowicach? Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, nie udzielono votum zaufania Zarządowi Powiatu,  głównie za to, jak zarządza Szpitalem. Gdy już jednak doszło do głosowania nad udzieleniem absolutorium to niektórzy radni z PiS-u postanowili jednak być nie w opozycji, a w koalicji  z rządzącymi. Jeden z radnych z PiS-u już po raz kolejny unika ważnego głosowania będąc nieobecnym, a drugi chyba nie przygotował się do niej wystarczająco, o radnym Antosie już chyba nie ma co wspominać, przecież jest... niezależny. Smutne to, że w rozgrywkach partyjnych i słabych rządach PSL-u mieszkańcy mogą zapłacić najwyższą cenę - utratę możliwości leczenia w Proszowicach.

Informacje na temat zamknięcia Oddziału Zakaźnego w Proszowicach pojawiły się już w lutym. Zostało to jednak przesunięte w czasie z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. Oddział był jednym z miejsc w Małopolsce, w którym przyjmowano pacjentów podejrzanych o zarażenie COVID-19.

Temat szpitala pojawił się na ostatniej sesji Rady Powiatu Proszowickiego. Pisaliśmy o tym tu:

Powiat proszowicki: Starosta Grzegorz Pióro straci stanowisko?
25 czerwca b.r. odbyła się XX Sesja Rady Powiatu Proszowickiego. dla niektórych, być może jedna z ostatnich. Zarząd Powiatu bez wotum zaufania. Czy członkowie utrzymają się na stanowiskach?

Oddział zakaźny generuje od dłuższego czasu bardzo duże straty finansowe. Innym, poważnym problemem są braki personalne. Jak informował dyrektor Szafrański nie udało się ułożyć grafiku na miesiąc lipiec. Wspomniał też o konieczności remontu oddziału, który kosztowałby kilka milionów złotych. Szpital niestety nie dysponuje takimi funduszami.

Dyrektor Łukasz Szafrański podczas czwartkowej (25.06.) sesji Rady Powiatu poinformował o spotkaniu z Dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawdopodobnie to wtedy podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu Oddziału Zakaźnego. Nie wiadomo jednak, czy to oznacza jego całkowite zamknięcie. Na tę informację będzie trzeba jeszcze poczekać.

foto: Facebook, zdjęcie poglądowe

Proszowice - najnowsze informacje