wtorek, 3 września 2019 09:57

Proszowice: Piknik wojskowy w 80-tą rocznicę bitwy

Autor (red)
Proszowice: Piknik wojskowy w 80-tą rocznicę bitwy

Będzie salwa honorowa, prezentacja sprzętu wojskowego i wojskowa grochówka. Na Rynku w Proszowicach za kilka dni Piknik Patriotyczny w 80 rocznicę bitwy pod Proszowicami.

Na Piknik, który odbędzie się 7 września zapraszają burmistrz Proszowic, Grzegorz Cichy i Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, ksiądz dr Jan Zwierzchowski.

Piknik rozpocznie się o 15.00 mszą św. w intencji poległych żołnierzy Armii Kraków w Kaplicy na Cmentarzu Parafialnym w Proszowicach. O 15.45 nastąpi przemarsz do grobów żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, wystąpienia zaproszonych gości, składanie wiązanek i Apel Pamięci z salwą honorową.

O 17.00 na Rynku w Proszowicach rozpocznie się Piknik Patriotyczny z prezentacją sprzętu wojskowego, wystawą pamiątkowych fotografii, a dla uczestników będzie czekała grochówka wojskowa z kotła.

***

Bitwa pod Proszowicami została stoczona w nocy z 6/7 września 1939 roku między oddziałami z 55 Dywizji Piechoty Armii Kraków, a pododdziałami niemieckiej 10 Armii. W nocy 6/7 września oddziały 55 Dywizji Piechoty wycofywały się w nocy z rejonu Posądzy w kierunku na Kazimierzę Wielką. Na terenie miasta Proszowic oddziały polskie zostały niespodziewanie zaatakowane od strony Słomnik. Początkowo wybuchło duże zamieszanie, jednakże niebawem polska obrona zaczęła tężeć.

Polacy odpowiedzieli ogniem broni maszynowej ustawionej w domach na Rynku, cmentarz w Proszowicach zajął batalion z Rybnika, a artylerzyści zaczęli ostrzeliwać niemieckie czołgi i piechotę. W ciągu nocy trwała intensywna wymiana ognia między oddziałami polskimi a niemieckimi.

Nad ranem do natarcia ruszyły niemieckie oddziały pancerne, które przełamały polską obronę i zadały 55 Dywizji Piechoty znaczne straty w ludziach i sprzęcie. Zginęło 118 żołnierzy polskich, 201 zostało rannych. Ponadto wchodzący w skład polskiej dywizji 65 pułk artylerii lekkiej stracił 3 działa i kilkanaście koni. Pobite polskie oddziały wycofały się w kierunku północno-wschodnim. W wyniku bitwy została spalona około 1/3 zabudowań miasta Proszowic.

Proszowice - najnowsze informacje