poniedziałek, 11 września 2023 11:14

Protest podczas obchodów 100-lecia PZŁ. "Zamiłowanie do zabijania łączy wielu polityków czy członków kleru"

Autor Patryk Trzaska
Protest podczas obchodów 100-lecia PZŁ. "Zamiłowanie do zabijania łączy wielu polityków czy członków kleru"

Aktywiści związani z Akcją Ratunkową dla Krakowa protestowali pod Wawelem przeciwko obchodom 100-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego. – Polowanie jest złem. Jeszcze większym złem jest przyzwolenie na nie - mówiła prof. Joanna Hańderek, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicystka, działaczka społeczna i polityczna, prowadząca panel dyskusyjny podczas sobotniego balu antymyśliwskiego.

Stuletnia rocznica istnienia Polskiego Związku Łowieckiego obchodzona jest w tym roku w wielu miastach w Polsce. Nie inaczej było w Krakowie, gdzie obchodom towarzyszyło dwudniowe wydarzenie na Błoniach, pełne koncertów, wystaw, pokazów czy widowisk multimedialnych.

Z wielką radością rozpoczynamy obchody Ogólnopolskiego Hubertusa w Krakowie 📯 Pogoda nam dopisuje ☀️ 🥳 Zapraszamy Was...

Opublikowany przez Polski Związek Łowiecki Sobota, 9 września 2023

Nie wszyscy byli  jednak zadowoleni z uroczystości. Aktywiści związani z Akcją Ratunkową dla Krakowa zorganizowali "Antymyśliwski Bal Charytatywny", a także protestowali pod Wawelem, gdzie odbyła się msza inaugurująca drugi dzień obchodów Hubertusa.

Polowanie jest złem. Jeszcze większym złem jest przyzwolenie na nie. - mówi prof. Joanna Hańderek, profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicystka, działaczka społeczna i polityczna, prowadząca panel dyskusyjny podczas sobotniego balu antymyśliwskiego - Niszczymy moralność społeczną, godząc się by myśliwi epatowali swoim „hobby”. To tak jakbyśmy uznawali, że zjazd mężów stosujących przemoc domową i targi wymiany idei „jak bić dzieci, żeby nie było widać” były normą. Niszczymy wrażliwość i świadomość dzieci, pozwalając by uczestniczyły w pokocie czy podczas polowania. To tak jakbyśmy wieźli dzieci na wycieczkę historyczną do Auschwitz, by pokazać im jak można „rozwiązać problemy z niechcianymi sąsiadami”. Moje przykłady mogą oburzać, gdy pisze o targach dla mężów stosujących przemoc czy o wycieczce dla dzieci gloryfikującej holokaust, mogą budzić niesmak i przerażenie. Dlaczego zatem pozwalamy, by grupa osób lubująca się w mordowaniu, miała prawo do zabijania czujących, myślących istot? – podkreślała.

Protestujący nie zgadzają się na normalizowanie i promowanie myślistwa, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Już wcześniej oprotestowali targi łowiectwa HUNT EXPO i doprowadzili do wycofania się prezydenta Jacka Majchrowskiego z patronatu miasta Krakowa nad wydarzeniem.

Jak podkreślali, oburza ich też to, że wśród oficjalnych patronów wydarzenia figurują takie instytucje jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, które zamiast stać na straży ochrony przyrody, stają obok podmiotów typu Łowiec Polski, TV Trwam czy Radio Maryja. – Nic dziwnego - przyznawali protestujący - W końcu PZŁ to wpływowa organizacja, a zamiłowanie do zabijania łączy wielu polityków, czy członków kleru.

fot. Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka