sobota, 4 grudnia 2021 12:09

Przed mszą ksiądz sprawdzi, kto jest zaszczepiony? KEP wyjaśnia, jak Kościół zamierza weryfikować przyjęcie szczepionki

Autor Mirosław Haładyj
Przed mszą ksiądz sprawdzi, kto jest zaszczepiony? KEP wyjaśnia, jak Kościół zamierza weryfikować przyjęcie szczepionki

Z dniem 1 grudnia kościoły znalazły się wśród obiektów, w których obowiązuje limit 50 proc. zajętych miejsc. Nie dotyczy to osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi.

Nowe przepisy, w myśl których w kościołach wprowadzono limit 50% zajętych miejsc, obowiązują od 1 grudnia. Obostrzenia nie dotyczą osób, które przyjęły preparat przecie koronawirusowi.
Jutro pierwsza niedziela na nowych zasadach. Jak księża będą weryfikować posiadanie zaświadczenia o przebytym szczepieniu?

-Wiemy, jakie są zalecenia i regulacje prawne. W rozporządzeniu jest informacja, że na drzwiach [kościoła] powinna się znaleźć informacja o liczbie osób, które mogą wejść równocześnie do świątyni. Aczkolwiek wiemy, że ona nie dotyczy osób zaszczepionych. Tu jest kolejny problem, czy weryfikować paszporty covidowe, czy nie weryfikować

– wyjaśnia KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Podobny problem dotyczy m.in. galerii handlowych i kin. Rzecznik poinformował, że w tym przypadku trzeba się zdać na odpowiedzialność i pomysłowość proboszczów.

– Nie ma tak naprawdę procedur, przynajmniej nie słyszałem, aby doszło do jakiegoś konsensusu w skali kraju. Kościół jest budynkiem jak wiele innych, do których wiele osób może wejść. Nie ma chyba wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się, chyba tak jak zawsze, odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów. Wiemy, że różne metody były stosowane w różnych miejscach, ale nie słyszałem, aby były jakieś nowe jednolite wytyczne na ten moment w stosunku do tego, co było w ubiegłym roku

-dodaje ks. Leszek Gęsiak SJ.

Inf.: eKAI

Polska

Polska - najnowsze informacje