Wojewoda Małopolski nie złoży skargi kasacyjnej w sprawie uchwały o utworzeniu użytku ekologicznego „Zakrzówek - enklawa wschodnia”. — Nie neguję potrzeby ochrony wartości przyrodniczych. — komentuje Klęczar.
Decyzja miasta vs. wojewoda
W październiku 2024 roku Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o utworzeniu użytku ekologicznego "Zakrzówek – enklawa wschodnia", który miał objąć ochroną cenne siedliska fauny i flory. Teren miał zostać zabezpieczony przed zabudową i komercyjną ingerencją. Jednak kilka miesięcy później wojewoda Krzysztof Jan Klęczar unieważnił uchwałę, powołując się na braki formalne, m.in. nieaktualne dane przyrodnicze i błędy proceduralne.
Po rozpatrzeniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego rozstrzygnięcie nadzorcze, wojewoda zdecydował, że nie wniesie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
— Analiza tej sprawy jest złożona. Wymaga oceny poszczególnych racji i argumentów. Moja decyzja – po zważeniu wszystkich argumentów „za” i „przeciw” – jest taka, że nie składam skargi kasacyjnej
— powiedział Klęczar.
NA ŻYWO 🔴 Oświadczenie ws. Zakrzówka - decyzja dotycząca wyroku WSA Krzysztof Jan Klęczar
Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Środa, 2 kwietnia 2025
Podkreślił również, że jego decyzja nie wynika z braku przekonania o potrzebie ochrony przyrody, a jedynie z niedostatecznej dokumentacji uchwały.
– Organ nadzoru nie dokonywał oceny merytorycznej przedstawionej dokumentacji przyrodniczej, gdyż to nie stanowi jego kompetencji. Badał jedynie legalność podjętej uchwały. Nie neguję potrzeby ochrony wartości przyrodniczych
– zaznaczył wojewoda.

Dodał także, że liczy na dokładniejsze udokumentowanie walorów przyrodniczych Zakrzówka w przyszłości i ich popularyzację. Jednocześnie wojewoda skrytykował brak dokładnej inwentaryzacji przyrodniczej.
— Inwentaryzacja to dla mnie: zmierzyć, zważyć, przeliczyć. Tego zabrakło albo mogło być to zrobione w bardziej przekonujący sposób.
— mówi Krzysztof Klęczar.
Wyraził nadzieję, że władze Krakowa nadrobią te braki i będą szeroko informować opinię publiczną o walorach przyrodniczych Zakrzówka.
Decyzja o budowie jest obecnie przedmiotem odwołań. Wojewoda Małopolski poinformował, że poza inwestorem, stronami postępowania jest sześć osób, z których trzy złożyły odwołania. Dodatkowo wpłynęła petycja Koalicji Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta”, skarga mieszkańców oraz pismo Polskiego Klubu Ekologicznego.
— Termin zamknięcia sprawy został w tym przypadku przesunięty na 9 maja 2025 r. Prawdopodobnie decyzja zostanie przygotowana wcześniej
— zaznaczył Klęczar.
Z satysfakcją przyjmuję decyzję Wojewody Małopolskiego. Skarga kasacyjna nie zostanie złożona. Zakrzówek jest prawdziwą...
Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego Czwartek, 3 kwietnia 2025
Zakrzówek – test dla Krakowa
Konflikt o Zakrzówek jest tylko częścią większego problemu, z jakim musi borykać się Kraków. Dynamiczny rozwój miasta bywa sprzeczny z ochroną przyrody i interesem mieszkańców. Jeśli oddanie terenu pod inwestycje dojdzie do skutku, będzie to cios zarówno cios dla ekologii, jak i jasny sygnał, że priorytetem miasta nie jest zieleń, lecz zyski. Czy Kraków stanie w obronie swojego naturalnego dziedzictwa, czy podda się chęciom zysków deweloperów?