czwartek, 15 lutego 2024 07:45

Przez 9 lat tropiła zwłoki, szukała zaginionych i patrolowała ulice. Odeszła na zasłużony odpoczynek

Autor Mirosław Haładyj
Przez 9 lat tropiła zwłoki, szukała zaginionych i patrolowała ulice. Odeszła na zasłużony odpoczynek

Na zasłużoną emeryturę odchodzą pies policyjny, specjalizujący się w tropieniu śladów zapachowych ludzkich zwłok, oraz jego przewodnik.

Jak przekazuje policja, praca policyjnego przewodnika i jego psa jest bardzo specyficznym, a zarazem satysfakcjonującym zajęciem.

-Już od samego początku czworonogi przechodzą wraz z funkcjonariuszem, któremu zostają przydzielone, intensywne półroczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, które jest obecnie jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury policyjnych psów służbowych. W ciągu kolejnych lat przewodnik i pies biorą udział w wielu szkoleniach, które odbywają się cyklicznie -wyjaśniają policjanci.

Wspomniane szkolenie 9 lat temu przeszła wytypowana do służby w policji Juna – owczarek niemiecki. Podstawowe szkolenie suczka odbyła wraz z asp. szt. Oliwierem Szybą. Po zdobyciu wymaganych umiejętności rozpoczęli wspólną pracę.

-Juna szkolona była głównie do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok i właśnie do takich poszukiwań była wykorzystywana. Wspólnie z funkcjonariuszem patrolowali też ulice i brali udział w poszukiwaniach zaginionych osób oraz zabezpieczaniu miejsc przestępstw -przekazuje policja i dodaje:

-Po 30 latach służby policjanta w tym 9 wspólnych z Juną, nadszedł odpowiedni czas, by przejść na zasłużoną emeryturę.

W czasie wspólnej służby między psem a przewodnikiem wytworzyła się silna więź. Policjant postanowił, że Juna zamieszka z nim i na swojej psiej emeryturze będzie cieszyła się spokojem, miała mnóstwo czasu na zabawy, psie przyjemności i spacery.

Inf. i foto: KMP Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka