środa, 23 września 2020 08:24

Przybywa zakażeń w DPSie w Mszanie Dolnej. Wkrótce pojawią się braki kadrowe?

Autor Aleksandra Tokarz
Przybywa zakażeń w DPSie w Mszanie Dolnej. Wkrótce pojawią się braki kadrowe?

Kolejne 5 przypadków zakażeń potwierdzono dziś w Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Ognisko wirusa SARS-CoV-2 pojawiło się w tamtejszym DPSie w poniedziałek, 21 września. Jeżeli gwałtowny przyrost zakażeń będzie się utrzymywał, wkrótce mogą nastąpić braki kadrowe, a co za tym idzie do pomocy potrzebni będą wolontariusze.

Już 8 pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej jest zakażonych koronawirusem. Trzy osoby są hospitalizowane – jedna w Szpitalu w Dąbrowie, kolejna w Krakowie, a ostatnia na limanowskim SORze. Pięciu zakażonych znajduje się w jednym pokoju, w izolacji. Jutro przebadanych zostanie reszta pensjonariuszy i pozostałe 16 osób z personelu.

Jak tłumaczy wicestarosta limanowski Agata Zięba po wykonaniu testów pojawią się dwie ewentualności. W przypadku, gdy badania nie potwierdzą dużej ilości zakażeń wśród pracowników sytuację będzie można uznać za niezwykle dobrą. Wówczas pensjonariuszami będzie miał kto się zająć.

Jeżeli jednak testy potwierdzą kolejne zakażenia, niezbędna okaże się pomoc osób z zewnątrz. W związku z tym do DPSu w Mszanie Dolnej może zostać oddelegowanych po dwóch pracowników z Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu i Limanowej. W tym przypadku osoby te będą jednak musiały zdawać sobie sprawę z faktu, że zostaną w późniejszym terminie objęte kwarantanną.

Niezbędna może okazać się pomoc wolontariuszy. Chętne osoby proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.

Pobory wymazów zaplanowano na dzień jutrzejszy.

W Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej znajduje się 48 pensjonariuszy. Są to w większości osoby chore psychicznie.

Pierwsze przypadki zakażenia potwierdzono tam w poniedziałek, 21 września.

Koronawirus w DPS w Mszanie Dolnej! Zakażeni pensjonariusze
Ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u dwóch pensjonariuszy. Sześć kolejnych zaobserwowało u siebie w ostatnich dniach objawy choroby. Kwarantanną objęto połowę personelu placówki. Jak informuje portal limanowa.in sanep…

fot. DPS Mszana Dolna

Limanowa - najnowsze informacje