środa, 10 maja 2023 13:20

Przypomniano bitwę z 1273 roku. Rycerze zmagali się pod Wieżycą w Oleśnicy [FOTO]

Autor Artykuł partnera
Przypomniano bitwę z 1273 roku. Rycerze zmagali się pod Wieżycą w Oleśnicy [FOTO]

Jak można podsumować to wydarzenie, które odbywało się 6 i 7 maja 2023 roku? Wspaniałe widowisko, dbałość o detale i odpowiednią aranżację przestrzeni, licznie przybyłe grupy rekonstruktorskie, zapierające dech w piersiach pojedynki i konkurencje wywołujące uśmiech na twarzach najmłodszych. A to wszystko w wyjątkowo klimatycznej scenerii grodu w Oleśnicy.

Zadanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Wokół Kultury”, Poczet Bagiennych z Wieżycy oraz Joannitów z Mielca. Otwarcia Turnieju dokonali Katarzyna Foder - Wiceprezes Stowarzyszenia, Wojciech Z Bagien Maniak oraz Janusz Plata - Sekretarz Gminy Olesno. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji wspierających, m. in. Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk.

Celem dwudniowego turnieju rycerskiego było upamiętnienie 750. rocznicy rozgromienia zbuntowanych małopolskich możnych przez księcia Bolesława V Wstydliwego, urodzonego w pobliskim Starym Korczynie. Całe przedsięwzięcie kierowane było do mieszkańców powiatu dąbrowskiego i gości z powiatów ościennych. Głównym założeniem projektu było przybliżenie w nieszablonowy sposób (interaktywny i oparty na współdziałaniu różnych form edukacyjnych) tematów historycznych, które do tej pory pozostają mało rozpoznane w powszechnym odbiorze.

Podczas dwudniowego turnieju w Oleśnicy można było podziwiać kunszt odtwórców historycznych podczas uroczystego przemarszu, turnieju tarczy i miecza, turnieju łuczniczego, rekonstrukcji bitwy pod Bogucinem z 1273 roku, a także konkurencji sprawnościowych, takich jak bieg dam, czy rzut belką. Zgromadzeni goście mogli również skorzystać z czekających na nich atrakcji, takich jak koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Żniwa, warsztaty kaligrafii, warsztaty bojowe, w tym strzelanie z łuku, walka mieczem, rzut oszczepem i… polowanie na smoki.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Instytucje wspierające: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej i Urząd Gminy w Oleśnie.

Partnerzy: Zbud, Rolbud, Tabak, Lodziarnio-kawiarnia „Trzy kulki”.
Patroni medialni: telewizja internetowa Tarnowska.tv, e-kurier dąbrowski, Temi, Głos24.

źródło: Stowarzyszenie „Wokół Kultury”

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka