poniedziałek, 30 września 2019 11:01

Rabka-Zdrój. Otwarto pierwszy odcinek S7 [ZDJĘCIA I VIDEO]

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój. Otwarto pierwszy odcinek S7 [ZDJĘCIA I VIDEO]

W sobotę odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego z trzech odcinków budowanej drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i towarzyszący mu goście, w tym burmistrz Leszek Świder, który reprezentował rabczański samorząd na tym wydarzeniu, przeciął wstęgę otwierając odcinek Skomielna Biała – Chabówka. Trasę poświęcił ks. proboszcz Ryszard Pawluś, a zaraz po tym na ekspresówkę wyjechali pierwsi kierowcy podróżujący trasą Kraków – Zakopane.

– Droga ta pozwoli szybko dojechać do gór. Będzie silnikiem napędowym dla regionu i gospodarki. To dobry czas dla Polski, dobry czas dla Podhala i dla tych, którzy na słynnej Zakopiance zostawili godziny w korkach – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Ponad jedna trzecia tego odcinka drogi ekspresowej czyli ok. 2,3 km poprowadzona została na wiaduktach. Powstało ich 17, w tym najdłuższy i najwyższy, liczący 1 km długości oraz i 50 m wysokości oraz 4 małe mostki na ciekach przy węźle Skomielna. Pod wiaduktami węzła Skomielna zlokalizowano Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej. Powstało miejsce obsługi podróżnych MOP Zbójecka Góra.

– Cieszę się, że ta długo wyczekiwana przez mieszkańców i kierowców inwestycja już niebawem stanie się rzeczywistością. Dzięki determinacji ministra Andrzeja Adamczyka dziś możemy otworzyć pierwszy odcinek nowej zakopianki. Przedsięwzięcie to poprawi bezpieczeństwo kierowców i ułatwi podróż w tej części Małopolski, a szczególnie w kierunku Podhala – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Na 6,1 km odcinku od Skomielnej Białej do Chabówki oprócz dwujezdniowej drogi wybudowano dwa węzły drogowe Skomielna Biała i Zabornia. Z węzła Skomielna  poprowadzono zjazdy na Wadowice i Nowy Sącz, do drogi krajowej nr 28. Z węzła Zabornia zjechać można do DK47 na Nowy Targ i DK7 na Chyżne, do granicy państwa ze Słowacją.

Dodajmy, że jeszcze w tym roku udostępniony zostanie ponad 7,5-kilometrowy odcinek S7 Lubień - Naprawa. Początkowo będzie on połączony ze starą DK7, gdyż kierowcy będą musieli omijać budowę tunelu na kolejnym odcinku, Naprawa - Skomielna Biała o długości ok. 3 km. Zostanie on oddany do użytku w 2021 roku, po zakończeniu budowy dwukomorowego tunelu.

Wszystkie trzy odcinki realizacyjne (Lubień - Naprawa, Naprawa - Skomielna Biała oraz Skomielna Biała - Rabka Zdrój) składają się w sumie na 16,7 km fragment trasy, który jest jednym zadaniem inwestycyjnym.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z wydarzenia.

Fot. i inf.: UG Rabka-Zdrój

Video: Piotr Kuczaj

Podhale

Podhale - najnowsze informacje