wtorek, 30 listopada 2021 10:01

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie już otwarte

Autor Aleksandra Tokarz
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie już otwarte

Przykłady umundurowania, uzbrojenia, fotografie, dokumenty oraz unikatowe pamiątki, poświęcone ważnym dla Tarnowa i regionu aspektom, związanym z II wojną światową - wszystko to zobaczyć można w nowo otwartym oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał gen. bryg. Zdzisław Baszak.

- Dzięki niemu kulturalna i edukacyjna mapa naszego regionu staje się dzisiaj bogatsza o kolejne miejsce. Miejsce, gdzie w sposób nowoczesny, z wykorzystaniem najlepszych wzorców współczesnych muzeów, można będzie poznawać historię regionu, a w sposób szczególny Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej ‒ zwłaszcza w okresie II wojny światowej - mówił podczas oficjalnego otwarcia marszałek Witold Kozłowski.

Nowe muzeum w swojej ofercie, oprócz nowej ekspozycji stałej, ma między innymi zajęcia edukacyjne, lekcje muzealne, uroczystości towarzyszące obchodom międzywojennego święta 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, wybuchu i zakończenia wojny, pierwszego transportu do Auschwitz, czy też działania we współpracy z lokalną społecznością, takie jak pikniki i festyny historyczne, dni otwarte i pikniki tematyczne.

Na remont generalny i modernizację budynku Izby Pamięci Armii Krajowej wraz z dawną Wartownią stanowiących część dawnego kompleksu koszarowego przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie Muzeum Okręgowe w Tarnowie uzyskało dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości 1 345 731,00 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

inf./fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje