wtorek, 7 listopada 2023 16:00

Rekordowa kwesta na dobczyckie zabytkowe nagrobki

Autor Marzena Gitler
Rekordowa kwesta na dobczyckie zabytkowe nagrobki

Tradycyjnie 1 listopada na dobczyckich cmentarzach odbyła się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. W tym roku zebrano aż ponad 21 tys. zł.

Jak co roku przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, urzędu, organizacji pozarządowych, uczniowie i społecznicy jako wolontariusze wzięli udział w kweście zorganizowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc. Kwesta odbyła się tradycyjnie 1 listopada w godz. 8:00 - 17:00 przy dobczyckich cmentarzach.

W ciągu ostatnich 22 lat z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc i dzięki hojności odwiedzających cmentarze mieszkańców udało się odnowić 65 zabytkowych nagrobków na cmentarzach Jeleniec i Stróżnica. Pieniądze z ubiegłorocznej kwesty przeznaczono na odnowienie nagrobka Walentego Serafina (zmarłego 24.VI.1940) rolnika z Brzezowej i jego żony Anny z Ciętaków (zmarłej 22.VI. 1929) - rodziców Ks. Władysława Serafina, proboszcza w Suchej w latach 1953 - 1971. Jest to nagrobek z piaskowca z początku XX wieku, jedyny na cmentarzu parafialnym z umieszczoną na postumencie figurą Matki Bożej. Kamienna figura była pęknięta i przechylona, dlatego wymagała pilnej renowacji. Nagrobek znajduje się w centralnej części cmentarza przy głównej alejce, niedaleko kaplicy.

„Miło nam jest przekazać dobre wiadomości. Otóż udało nam się zdążyć przed 1 listopada i zakończyć proces renowacji pięknego, bardzo już zniszczonego nagrobka Walentego Serafina (zmarłego w 1940r.) rolnika z Brzezowej i jego żony Anny z Ciętaków (zmarłej w 1929r.) - rodziców Ks. Władysława Serafina – poinformował Komitet w październiku br. - "Przedstawiamy kilka zdjęć po odnowieniu - a jak prezentuje się "na żywo" będzie można zobaczyć odwiedzając w dniu Wszystkich Świętych nasz cmentarz parafialny. Nagrobek znajduje się w centralnej części cmentarza przy głównej alejce, niedaleko kaplicy. Dziękujemy w tym miejscu wszystkim Darczyńcom i Ofiarodawcom, którzy wsparli nasz Komitet finansowo w ubiegłorocznej kweście, firmie ART- REST Anna Szczepaniec, która przeprowadziła renowację oraz innym osobom, które pomogły nam w procesie odnowy tego nagrobka. Nagrobek przed renowacją można zobaczyć we wcześniejszym poście” – dodano.

Miło nam jest przekazać dobre wiadomości. Otóż udało nam się zdążyć przed 1 listopada i zakończyć proces renowacji...

Opublikowany przez Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc Wtorek, 24 października 2023

Tegoroczna zbiórka okazała się rekordowa. Jak podał Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc, podczas tegorocznej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków udało się zebrać rekordową kwotę - 21 102,85 zł, 40 eurocentów, 2 korony czeskie, 50 fillerów węgierskich oraz 20 stoinek bułgarskich.

Opublikowany przez Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc Środa, 1 listopada 2023

Zebrane środki pomogą odnowić kolejne zabytkowe nagrobki.

Marzena Gitler, fot. UMiG Dobczyce

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka