środa, 22 stycznia 2025 12:51, aktualizacja 5 godzin temu

Reprezentuje krakowską Van Rij Gallery. O jej wystawie znowu jest głośno

Autor Norbert Kwiatkowski
Reprezentuje krakowską Van Rij Gallery. O jej wystawie znowu jest głośno

Natalia Rybka to twórczyni reprezentowana przez krakowską Van Rij Gallery, której prace od lat cieszą dużą popularnością. Trudno się temu dziwić, ponieważ kunszt jej talentu doceniano w słynnej Galerii Nielaba w Szwajcarii czy Brick City Gallery w Missouri.  Tym razem przyciągające wzrok obrazy zawędrowały do radomskiej… „Elektrowni”, czyli do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej.

Twórczość artystki to jednak nie tylko barwne odniesienia do botaniki. To również nośnik emocji i znaczeń oraz ważnych tematów, takich jak wykluczenie społeczne, przedmiotowe traktowanie kobiet czy cierpienie wynikające z izolacji Na wystawie prezentowanej już w Radomiu będzie można zobaczyć dzieła z kolekcji Van Rij Gallery, wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów, a także zupełnie nowe, premierowe kompozycje.

„Napięcie między symboliką a rzeczywistością”

Jak informuje Van Rij Gallery, fiołki są często kojarzone z delikatnością, romantyzmem i uczuciami. W tym przypadku zostają odarte z jednoznacznych skojarzeń. Sama wystawa bada granice między tym, co namacalne a symboliczne, między konwencją a autentycznym przeżyciem.

„Poprzez różnorodne formy artystycznego wyrazu, twórca zaprasza do refleksji nad naturą emocji, ich ulotnością i tym, jak łatwo mogą zostać spłycone przez schematy kulturowe” – czytamy w opisie wystawy.

Twórczość Natalii Rybak to prawdziwa "zabawa" kolorystyką i cieniami

Jak sztuka interpretuje miłość?

„Fiołki nie są miłością” to także próba redefinicji języka uczuć oraz sposobu, w jaki sztuka interpretuje miłość – nie jako oczywisty symbol, ale jako skomplikowany, wielowymiarowy fenomen.

„Wystawa Natalii Rybki to przestrzeń, w której artystka zadaje pytania o istotę człowieczeństwa. Poszukuje odpowiedzi dotykających najgłębszych warstw ludzkiej duchowości. W swoich pracach nawiązuje do klasyków malarstwa, takich jak Caravaggio czy Siemiradzki, reinterpretując ich dzieła, by opowiedzieć o współczesnych problemach. Inspiruje ją ich techniczna doskonałość, ale również emocje, które zawarli w swoich obrazach” – opisuje kurator wystawy Paweł Witkowski.

Przeszłość, teraźniejszość i… łagodzenie trudnych tematów

Prace Natalii Rybki są dialogiem między przeszłością a teraźniejszością. Sięganie po symbolikę roślin pozwala złagodzić ciężar trudnych tematów – wspomnianego już wcześniej wykluczenia społecznego czy stosunku do kobiet.. Natura, która pojawia się w obrazach, nie jest dekoracją – jest nośnikiem emocji, znaczeń oraz zaproszeniem do głębszej refleksji.

Jak dodaje Witkowski, to wyjątkowe malarstwo opiera się na trzech warstwach komunikacji: estetycznej, narracyjnej i duchowej.

„Pierwsza przyciąga wzrok – to szczegóły przyrody, melancholia i harmonia kolorów. Druga opowiada historię, która dotyka tematów społeczno-kulturowych. Trzecia, najważniejsza, to przestrzeń emocji i rzeczywistości niematerialnej, w której odbiorca może odnaleźć własne pytania i odpowiedzi. Artystka szuka sensu w chaosie i odkrywam porządek, który przekracza materialność i codzienność. To właśnie w tej przestrzeni niewidzialnego i nieuchwytnego dostrzega źródło głębszego sensu.”

Wystawa będzie prezentowana do 9 marca.

Wyjątkowa twórczość Natalii Rybak 

Natalia Rybka (ur. 1988) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie zrealizowała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Antoniego Kowalskiego na kierunku Malarstwo. Obecnie mieszka i tworzy na Śląsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją oraz scenografią teatralną. W latach 2012–2014 tworzyła i realizowała scenografie do sztuk teatralnych. Po latach poszukiwań, skoncentrowała się na sztukach plastycznych, rozwijając swoje umiejętności w malarstwie olejnym. Jest laureatką konkursów i zdobywczynią nagród m.in. Artystyczna podróż Hestii, Obraz Roku 2015, Grand Prix na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie czy nagrody magazynu „Arteon” za rok 2016. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą. Jej pierwsza solowa wystawa odbyła się w Van Rij Gallery w 2023 roku

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka