niedziela, 3 stycznia 2021 13:43

Rodzice wcześniaków mogą zaszczepić się poza kolejką

Autor Tomasz Stępień
Rodzice wcześniaków mogą zaszczepić się poza kolejką

– Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach – informuje minister zdrowia, Adam Niedzielski.

To odpowiedź ministra na apel Fundacji Koalicji dla Wcześniaka, w którym proszą o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy „0" do szczepień przeciwko Covid-19. Rodzice wcześniaków od tygodni, a nawet miesięcy walczą o możliwość odwiedzania swoich dzieci, które muszą być hospitalizowane.

Teraz minister uchyla im furtkę do odwiedzin, umożliwiając zaszczepienie razem z grupą „zero”, czyli personelem medycznym. Mogą to zrobić w szpitalu, w którym hospitalizowane jest ich dziecko lub zostać zgłoszeni do szczepienia w innym podmiocie przez szpital, zgodnie z przyjętą procedurą zgłaszania pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy nie mają bezpośredniego udziału w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej (nie wykonują zawodów medycznych).

Część komentatorów zwraca jednak uwagę na to, że minister, wydając taką decyzję, de facto uzależnia możliwość odwiedzenia dziecka od przyjęcia przez rodziców szczepionki. – Szczepionka nie hamuje transmisji wirusa, więc co za różnica czy rodzic jest zaszczepiony czy nie? – czytamy na forach.

Małopolska - najnowsze informacje