niedziela, 2 lipca 2023 12:11

Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. Potrwa do następnej niedzieli

Autor Marzena Gitler
Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. Potrwa do następnej niedzieli

Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. To jedno z największych wydarzeń religijnych w Małopolsce.

Trwający aż dziewięć dni tradycyjny odpust w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie rozpoczął się w sobotę 1 lipca o godz. 18.00 mszą św. pod przewodnictwem o. Szymona Mateusza Warciaka – opata Cystersów w Szczyrzycu.  Hasłem przewodnim tegorocznego odpustu są słowa: „Wierząc w Chrystusa – kochajmy Kościół”.

Dzisiaj Eucharystią o godzinie 18:00 pod przewodnictwem o. Szymona Mateusza Warciaka - Opata Cystersów w Szczyrzycu,...

Opublikowany przez Sanktuarium w Tuchowie Sobota, 1 lipca 2023

W pierwszym dniu uroczystości odpustowych, jak co roku, w Tuchowie spotkały się służby mundurowe: strażacy, policjanci i orkiestry dęte z okolic Tarnowa. W pielgrzymce wzięły udział aż 44 jednostki OSP. Po zakończonej liturgii na parkingu sanktuaryjnym odbyło się poświęcenie wozów strażackich.

Opublikowany przez Wielki Odpust Tuchowski Sobota, 1 lipca 2023
Opublikowany przez Gmina Tuchów Niedziela, 2 lipca 2023

Niedzielę, drugi dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego rozpoczęła pielgrzymka samorządowców. "W drugim dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego odbyła się pielgrzymka dla samorządowców, w której również przedstawiciele naszego, Tuchowskiego samorządu uczestniczyli. Dziękujemy za wsparcie, dobre słowo, ale i upomnienie. Ważne, aby zawsze pamiętać po co i dla kogo w samorządzie jesteśmy, komu zobowiązani jesteśmy służyć" - podsumowała burmistrz Tuchowa, Magda Marszałek.

W drugim dniu Wielkiego Odpustu Tuchowskiego odbyła się pielgrzymka dla samorządowców, w której również przedstawiciele...

Opublikowany przez Magdę Marszałek Niedziela, 2 lipca 2023

Wielki Odpust Tuchowski, który co roku odbywa się w dniach 1 – 9 lipca, jest najważniejszą uroczystością w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie koło Tarnowa. Co roku przybywa na niego kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Każdego dnia zapraszane są inne grupy - przedstawiciele ruchów, wspólnot, zakonów, służb mundurowych czy profesji. Pątnicy biorą udział zarówno we mszy św., przed słynącym łaskami obrazem, który jest to czczony pod ponad 400 lat,  jak i w modlitwie różańcowej z figurą Matki Bożej Fatimskiej podczas maryjnych wieczorów na dróżkach różańcowych.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości pielgrzymują pieszo na odpust do Tuchowa. W tym roku w I Sądeckiej Pieszej Pielgrzymce do Tuchowa przyszli mieszkańcy Sądecczyzny i górale.

W Tuchowie od 1893 r. pracują redemptoryści. Od ponad stu lat swoją siedzibę miało tam swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów, które od tego roku zostało przeniesione do Krakowa.

fot. Fb. Ochotnicza Straż Pożarna w Pawęzowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka