Nowy rok w Bochni został zainaugurowany ważnymi decyzjami w sprawie działania urzędu miasta. W Solnym Mieście zaszły kluczowe zmiany.
Od 1 stycznia nowym sekretarzem miasta Bochnia został Tomasz Urynowicz. Od 1998 roku pracował on na różnych stanowiskach w samorządzie, między innymi będąc radnym Krakowa. Był także długoletnim pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, gdzie pełnił takie funkcje jak zastępca dyrektora departamentu, później dyrektor departamentu. Następnie był przewodniczącym i członkiem zespołów zadaniowych, pełnomocnikiem zarządu województwa, aż dotarł do stanowiska wicemarszałka województwa. Można zatem powiedzieć, że przechodził kolejne szczeble rozwoju zawodowego krok po kroku.
Opublikowany przez Tomasza Urynowicza Czwartek, 2 stycznia 2025
Czym zajmuje się sekretarz miasta?
Sekretarz miasta wykonuje zadania dotyczące zapewnienia sprawnego funkcjonowania urzędu oraz prowadzi sprawy powierzone przez włodarza miasta, w tym wypadku Burmistrz Magdalenę Łacną, w drodze odrębnych zarządzeń. Nowy sekretarz to pierwsza z ważnych zmian, które rozpoczęły się w urzędzie miasta wraz z początkiem roku.
Od 1 stycznia 2025 roku w Urzędzie Miasta Bochnia wprowadzone zostały zmiany organizacyjne. Tomasz Urynowicz objął...
Opublikowany przez Magdalenę Łacną Czwartek, 2 stycznia 2025
Kluczowe zmiany
Od 1 stycznia wprowadzono także inne ważne korekty. Mianowice połączono wydziały Inwestycji, Rewitalizacji Miasta i Funduszy Zewnętrznych oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w jeden — Wydział Inwestycji i Gospodarki Komunalnej.
Powstał także Wydział Gospodarki Mieniem Komunalnym, z dwóch wcześniej istniejących wydziałów: Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa oraz Referat Gospodarki Lokalami.
Skąd te zmiany?
Jednym z powodów, który zmotywował władze miasta do tej decyzji, były dotychczas prowadzone inwestycje. Chodzi dokładnie o ich tempo, sposób zarządzania, a także ich koordynacja. Na pewno łatwiej będzie dzielić się spostrzeżeniami na różne aspekty, jeśli kilka osób będzie świadomych różnych punktów widzenia.
Najlepszym przykładem może być wycofanie się z inwestycji przy stadionie BKS-u im. dr. Krupy, gdzie miał powstać podziemny parking, co obiecywały jeszcze poprzednie władze. Popisano już nawet prace projektowe, a pierwsze prace rozpoczęły się jeszcze w 2023 roku. Burmistrz Bochni Magdalena Łacna podjęła jednak ważną decyzję o rozwiązaniu umowy. Powodem, dla którego zrezygnowano z podziemnego parkingu, są finanse.
- Zobacz też:
Ostatecznie do inwestycji nie doszło, co wydaje się rozsądnym krokiem. Miasto zaoszczędziło 127 tysięcy przez rozwiązanie umowy na parking, który nie wydawał się być najbardziej palącą potrzebą dla mieszkańców.
Drugi powód
Kolejną sprawą jest zarządzanie mienia Bochni. W tej sferze występują problemy, takie jak utrata działek czy trudności w efektywnym gospodarowaniu majątkiem miasta. Powołanie nowego wydziału, jakim jest Wydział Gospodarki Mieniem Komunalnym, to reakcja na tego typu problemy.
Dyrektorem nowego wydziału został Piotr Mamak, osoba z wieloletnim doświadczeniem, która przez wiele lat pełniła funkcję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Limanowej, a od kilku lat jest pracownikiem Urzędu Miasta Bochnia.
fot: Urząd Miasta Bochnia