wtorek, 2 czerwca 2020 07:07

Rozstępy ud, pośladków i brzucha – estetyczny problem pań

Autor Głos 24
Rozstępy ud, pośladków i brzucha – estetyczny problem pań

Skóra narażona jest na różnorodne uszkodzenia. Odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry chroni ją w dużym stopniu przed niekorzystnymi czynnikami. Piękna skóra to powód do dumy, poprawia samopoczucie, sprawia, że człowiek czuje się atrakcyjny. Stres, niewyspanie się, przybieranie na wadze/chudnięcie, niewłaściwa dieta, brak ruchu, nadmierne przeciążenie organizmu, mają duży wpływ na stan skóry. Nawet przy odpowiedniej pielęgnacji, skóra może być narażona na rozciągnięcie i uszkodzenia. Często spotykaną zmianą na skórze są rozstępy.

Kłopotliwe białe plamy

Rozstępy to nazwa, która jest obecna na portalach kobiecych i w prasie dla pań od lat. Cudownych rad na ten problem są setki. Rozstępy to spory problem, zmiany są nieestetyczne. To źródło kompleksów wielu kobiet. Panie obawiają się ubierać się, jak lubią, czy wyjść na plażę. Wydaje się im, że wszyscy wokół zwracają uwagę na te nieestetyczne, białe, pręgowane zmiany w strukturze skóry. Rozstępy pojawiają się głównie na brzuchu, udach, ramionach i pośladkach. Usuwanie rozstępów dobrze jest rozpocząć od codziennej pielęgnacji skóry. Wszystkie metody pozbycia się rozstępów wymagają czasu i cierpliwości, zanim będą widoczne zadowalające efekty.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają w wyniku rozciągania się skóry, np.: przybierania na wadze, ciąży, zmiany kształtu sylwetki w okresie dojrzewania lub wyniku budowania masy mięśniowej. Skóra, mocno naciągana w związku ze zmianami sylwetki, nie produkuje odpowiedniej ilości włókien kolagenowych i ulega osłabieniu. Pojawiają się wtedy rozstępy. Początkowo przypominają pęknięcia na skórze. Osłabienie włókien kolagenowych wystąpić może zarówno u nastolatków, jak i u seniorów. Rozstępami zagrożone są kobiety w ciąży, ponieważ w tym czasie w organizmie przyszłej mamy podnosi się poziom kortyzolu, który zakłóca pracę fibroblastów – komórek tkanki łącznej i osłabia włókna kolagenowe. Skóra rozciąga się także pod wpływem rozwoju płodu. Rozstępy w początkowej fazie wyglądają jak gałęziowe, czerwone pęknięcia, swędzą i pieką, a skóra staje się napięta.

usuwanie rozstępów

Codzienna pielęgnacja skóry -broń na rozstępy

Pierwszym etapem w usuwaniu rozstępów jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dbanie o jej nawilżenie. Odżywiona, miękka skóra jest bardziej podatna na rozciąganie. Oznacza to większą odporność na przyrost wagi ciała, czy objętości brzucha w ciąży. Na początku trudnej drogi, jaką jest usuwanie rozstępów, należy zadbać o natłuszczanie, nawilżanie i masowanie skóry. Idealne do tego celu są specjalne gąbki i masażery z wypustkami. Poprawia to krążenie krwi i limfy w skórze, co sprawia, że staje się ona zdrowa i sprężysta. Dobrym pomysłem na walkę z rozstępami jest włączenie do diety cynku, który wspomaga utrzymanie zdrowszej i bardziej elastycznej skóry. W cynk bogate są takie produkty spożywcze jak: pestki dyni, orzechy, mięso i podroby, kasza gryczana, groch i żółty ser.

Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym

Kiedy domowe sposoby usuwania rozstępów nie działają, warto udać się do gabinetu kosmetycznego na specjalne, profesjonalne zabiegi, które znacznie spłycają i zmniejszają rozstępy. Godny polecenia jest peeling chemiczny, który polega na nakładaniu na skórę mieszaniny kwasu octowego – na przykład kwasu glikolowego, kwasu trójchlorooctowy i retinolu. Kwasy złuszczają martwy naskórek oraz pobudzają produkcję elastyny i kolagenu. Kolejnym zabiegiem niwelującym rozstępy jest mezoterapia, czyli ostrzykiwanie skóry specjalnymi substancjami mającymi pobudzić jej odnowę. W celu usuwania rozstępów stosowana jest także mikrodermabrazja – to znaczy zabieg złuszczający skórę za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w drobinki diamentu, ścierającego martwy naskórek w sposób bezbolesny. Do usuwania rozstępów służy także laser frakcyjny. Jest to bolesna procedura, która polega wykonywaniu w skórze za pomocą lasera mikroskopijnych dziurek. Podczas gojenia pokrywają się one nowym naskórkiem, przez co zmniejsza się widoczność rozstępów. Można stosować również radiofrekwencję mikroigłową – zabieg z użyciem fal radiowych. Zabiegi usuwania rozstępów w gabinecie kosmetycznym mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Usuwanie rozstępów kosmetykami z kuchni

Wiele produktów spożywczych ma właściwości lecznicze. Przykładem produktów spożywczych, które mogą być stosowane do usuwania rozstępów, są: oliwa z oliwek, cytryna, cukier lub fusy z kawy. Oliwę z oliwek miesza się z witaminą E (np. z kapsułek), sokiem z cytryny oraz cukrem lub fusami z kawy. Tak przygotowany peeling trzeba wmasować w miejsce dotknięte rozstępami.

Rozstępów nie można usunąć w 100%. Można jedynie poprawić znacznie stan skóry, a niewielkie rozstępy, które nie są bardzo widoczne, trzeba zaakceptować, jako część swojej historii, która odbija się na wyglądzie człowieka. Pokochanie swojego ciała to najlepszy sposób w walce z rozstępami. Na tyle na ile się da, warto ujędrnić i nawilżyć skórę. Po wielu zabiegach rozstępy są ledwo widoczne.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka