sobota, 12 czerwca 2021 07:38

Są nowe limity w kościołach. Co z dyspensą od uczestnictwa w Mszy św.?

Autor Aleksandra Tokarz
Są nowe limity w kościołach. Co z dyspensą od uczestnictwa w Mszy św.?

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po 3 fali koronawirusa. Można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki. Dane, które spływają każdego dnia są optymistyczne i z tego należy się cieszyć. Wciąż trzeba być jednak ostrożnym – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiono kolejne kroki luzowania obostrzeń, w tym nowe limity w kościołach, które obowiązywać będą od 13 czerwca.

Obostrzenia w czerwcu zostaną poluzowane. Wśród decyzji znalazły się te o targach i konferencjach (limit 1 os./10 kmw. - do tej pory wynosił on 1 os./15 kmw.), koncertach i wydarzeniach na stadionach (50 proc. miejsc), hotelach i obiektach wypoczynkowych (75 proc. zajętych pokoi, do limitu nie wliczają się dzieci do 12. roku życia). Otwarte zostaną dyskoteki (150 os. na lokal), restauracje do 75 proc. obłożenia i wesołe miasteczka, także do 75 proc. obłożenia. Do limitów nie będą wliczać się zaszczepieni. Powyższe obostrzenia obowiązywać będą od 26 czerwca.

Premier Morawiecki: „Pandemia się jeszcze nie skończyła”. Co dalej z obostrzeniami?
Koronawirus w Polsce. Premier przedstawił kolejne decyzje luzujące. - Musimy zachować czujność - stwierdził.

Tymczasem już od jutra, 13 czerwca, zmienią się limity w kościołach i miejscach kultu religijnego - zajęta będzie mogła być w nich połowa miejsc. Dotąd obowiązywał limit 1 os./15 mkw.

20 czerwca natomiast zniesiona zostanie dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. To decyzja podjęta przez biskupów zebranych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ma ona bezpośredni związek z ogłoszonym w tym tygodniu przez rząd luzowaniem obostrzeń.

"Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br." – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

20 czerwca dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje