czwartek, 10 czerwca 2021 14:16

Premier Morawiecki: „Pandemia się jeszcze nie skończyła”. Co dalej z obostrzeniami?

Autor Aleksandra Tokarz
Premier Morawiecki: „Pandemia się jeszcze nie skończyła”. Co dalej z obostrzeniami?

- Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po 3 fali koronawirusa. Można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki. Dane, które spływają każdego dnia są optymistyczne i z tego należy się cieszyć. Wciąż trzeba być jednak ostrożnym – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiono kolejne kroki luzowania obostrzeń.

- Z każdym dniem przybywa osób zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord dzienny, wykonaliśmy ponad 620 tys. szczepień jednego dnia. Na dzisiejszy dzień mamy ponad 23 miliony wykonanych szczepień - wyliczał premier.

Jak dodał, "pandemia na świecie jeszcze się nie zakończyła". – Musimy zachować czujność. Wciąż mamy do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii. Na wakacje, dzięki programowi szczepień, możemy dalej luzować obostrzenia - mówił Morawiecki.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd nieustannie monitoruje sytuację w Polsce. Dobrą wiadomością jest fakt, że dotychczasowa ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń. - Dziś mamy ważny dzień – średnia tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej 1. To próg, którego dawno nie obserwowaliśmy – tłumaczył minister zdrowia. - Zeszliśmy poniżej 14 przypadków dziennie w przeciągu tygodnia. Spadek ma charakter dynamiczny – to redukcja poniżej 40 proc. - dodał. Jak stwierdził, obserwujemy również dynamiczny spadek liczby zgonów – średnia tygodniowa wynosi 53 dziennie, to spadek o 40 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Dodatkowo, w ciągu ostatniego miesiąca zmniejszono liczbę łóżek covidowych o 30 tys. Obecnie jest ich około 15 tysięcy. - Te działania zmierzają do powrotu do normalnego trybu leczenia - tłumaczył Niedzielski.

- Biorąc pod uwagę tę sytuację i analizując jednocześnie to, co dzieje się w krajach sąsiednich, mając świadomość zbliżającego się okresu wakacyjnego, podjęliśmy kolejne decyzje luzujące - powiedział. W najbliższych dniach otwarty zostanie między innymi Stadion Narodowy, gdzie zorganizowana zostanie strefa kibica.

Jakie zmiany w obostrzeniach?

- Łagodzimy ograniczenia na ten okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zakażeń - powiedział premier.

Od 13 czerwca więcej wiernych będzie mogło przebywać w kościołach - 50 proc. zajętych miejsc.

Pozostałe decyzje obowiązywać będą od 26 czerwca.

Targi i konferencje będą mogły zaprosić większą ilość osób - limit wynosił będzie 1 os./10 mkw. (do tej pory było to 1 os./15mkw). Zmiany dotyczą również koncertów i wydarzeń na stadionach – 50% miejsc, oraz hoteli i obiektów wypoczynkowych – 75% zajętych pokoi. - Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia. Chcemy tym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych. Wiemy jak ciężki też dla nich był okres siedzenia w domu i nauki online - stwierdził premier.

Otwarte zostaną także dyskoteki. Jak powiedział minister zdrowia, to decyzja, której celem jest zapewnienie młodym ludziom radości z okresu wakacyjnego. Limit wynosił będzie 150 osób na lokal.

W restauracjach i lokalach gastronomicznych do tej pory zajęty mógł być co drugi stolik. Od 26 czerwca limit zwiększony zostanie do 75 proc. obłożenia lokalu. Wesołe miasteczka, które do tej pory były na 50 proc obłożenia, od 26 czerwca będą mogły działać w 75 proc. obłożenia.

- Każdą z tych zasad musimy i chcemy uzupełnić o zasadniczą regułę – limity nie obowiązują osób, które są zaszczepione – oni nie będą wliczani do tych limitów - dodał minister zdrowia.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje