niedziela, 6 lutego 2022 17:31

Sądecczyzna: Niesamowita akcja strażaków. Zwozili kobietę na przyczepce, przykrytą kocami

Autor Tomasz Stępień
Sądecczyzna: Niesamowita akcja strażaków. Zwozili kobietę na przyczepce, przykrytą kocami

Najpierw karetką, potem terenowym Land Roverem, na końcu pieszo – tak wyglądała akcja ratowania kobiety w Obidzy w powiecie nowosądeckim. Nawet terenowy Land Rover strażaków z OSP Obidza, których poprosiła o pomoc załoga karetki pogotowia nie dał rady dojechać do starszej kobiety, która potrzebowała pomocy. Przykrytą kocami kobietę strażacy zwozili na przyczepce podczepionej do quada. Wszystko przez zasypane drogi.

Górski teren i zasypana droga uniemożliwiły dojazd karetce, która w Obidzy 4 lutego utknęła 3 km od miejsca zamieszkania starszej kobiety, która potrzebowała pomocy. Ratownicy zwrócili się o pomoc do strażaków z JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz OSP Obidza. – Strażacy z OSP Obidza podjęli próbę dotarcia do miejsca zdarzenia samochodem terenowym Land Rover. W tym celu dwóch ratowników medycznych po przepakowaniu potrzebnego sprzętu udali się wraz ze strażakami do miejsca zdarzenia – relacjonują strażacy z PSP Nowy Sącz. Droga jednak była na tyle mocno zaśnieżona, że samochód Land Rover zakończył jazdę około 500 m od miejsca zamieszkania kobiety. Dalszą drogę dwóch ratowników medycznych oraz trzech ratowników OSP pokonali pieszo. Po dotarciu do starszej kobiety, ratownicy medyczni przystąpili do swoich czynności.

W tym czasie do miejsca, gdzie znajdowała się karetka pogotowia dojechał zastęp Isuzu wraz z Quadem z JRG nr 2 Nowy Sącz. Strażacy z JRG podjęli decyzję o dotarciu do miejsca zdarzenia przy pomocy Quada z przyczepką w razie konieczności transportu kobiety do karetki pogotowia. – Po dotarciu na miejsca okazało się, że starsza kobieta będzie transportowana do szpitala w Nowym Sączu. W tym celu przygotowano przyczepkę do transportu poszkodowanej – informują strażacy. Kobieta została przykryta kocami i przeniesiona na jednym z koców do Quada około 50 m. W trakcie transportu do karetki przy pomocy Quada stabilizowano go ręcznie na stromych zjazdach. Po dotarciu do miejsca, gdzie znajdowała się karetka, przeniesiono kobietę na nosze z pogotowia. W karetce kobieta została ponownie przebadana przez ratowników medycznych, a następnie przewieziona do szpitala. Na tym działania zastępów Straży Pożarnej trwające ponad dwie godziny zostały zakończone.

Fot: PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje