poniedziałek, 19 lipca 2021 06:12

Sądecczyzna. Zamknięte drogi, uszkodzone mosty, podtopione domy. Mieszkańcy znów przeżywają dramat

Autor Aleksandra Tokarz
Sądecczyzna. Zamknięte drogi, uszkodzone mosty, podtopione domy. Mieszkańcy znów przeżywają dramat

Woda spływała z gór i zabierała wszystko, co napotkała na swojej drodze - relacjonują sądeccy strażacy. Wczorajszego popołudnia intensywne opady deszczu znów nawiedziły region. Mieszkańcy po raz kolejny przeżywają dramat - woda podtapiała domy, uszkodziła drogi, naniosła ogrom żwiru i mułu.

- Największe opady wystąpiły w Nowym Sączu w okolicach potoku Naściszówka oraz Łącka. Zniszczone zostały dojazdy do posesji. Wiele obiektów zostało zalanych. Kilka dróg było i jest nieprzejezdnych. Działania ratownicze prowadzi rzesza strażaków PSP i OSP - relacjonują strażacy z Nowego Sącza.

Na kilka godzin zamknięta została droga nr 1567 K relacji Nowy Sącz - Wilczyska na odcinku Naściszowa - Librantowa, gdzie w wyniku naniesionego żwiru, mułu i błota podmyty został jej korpus. - Brak przejezdności drogi powiatowej wynika również z faktu, że została zamknięta ulica Barska w Nowym Sączu (wystąpienie z koryta potoku Naściszówka), która łączy się z wyżej wymienioną drogą powiatową - informowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Wyznaczono objazd do Nowego Sącza przez Ubiad.

Jednym z najmocniej poszkodowanych przez nawałnice terenów jest gmina Łącko. Jak informują pracownicy Urzędu Gminy, gwałtowne i nawalne opady deszczu spowodowały uszkodzenia w infrastrukturze drogowej w miejscowościach: Zarzecze, Obidza, Brzyna, Łącko, Czerniec, Zabrzeż, Maszkowice i Zagorzyn.
Nieprzejezdna była także droga wojewódzka nr 969 w miejscowości Czerniec, gdzie na drogę wylał potok - ruch odbywa się wahadłowo.

Na pograniczu Łącka i Czerńca powstało osuwisko. Gwałtowne opady deszczu spowodowały również spore zniszczenia w dobytku mieszkańców. Do Urzędu Gminy Łącko cały czas spływają informacje od mieszkańców o podtopieniach budynków.

Kolejne samorządy informują o szkodach poczynionych przez wczorajsze gwałtowne ulewne deszcze.

Gmina Chełmiec: uszkodzone zostały trzy mosty na Naściszówce w miejscowości Naściszowa, prowadzące do budynków mieszkalnych. Dwa z nich są nieprzejezdne - jeden został całkowicie podmyty, drugi zapadł się i grozi całkowitym zawaleniem. Trzeci most został zabezpieczony i jest przejezdny.

Gmina Łososina Dolna: ponownie wezbrały potoki. Prawdopodobnie zwiększyły się szkody w infrastrukturze technicznej i komunalnej. Jak informują pracownicy Urzędu Gminy, z powodu trwających opadów i dużego zamglenia, obecnie nie są w stanie dokładnie stwierdzić rodzaju szkód.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje