czwartek, 10 marca 2022 15:59

Krakowscy saletyni z pomocą Ukrainie. Pomaga blisko 80 parafian!

Autor Joanna Obajtek
Krakowscy saletyni z pomocą Ukrainie. Pomaga blisko 80 parafian!

Przygotowywanie paczek, organizowanie spotkań i szukanie mieszkań. Tak potrzebującym z Ukrainy pomaga blisko 80 parafian z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie, gdzie znalazły schronienie już 24 rodziny.

„Dobro rośnie!” – taka myśl towarzyszy zaangażowanym w pomoc parafianom i saletynom z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. Od ponad tygodnia pomagają potrzebującym z Ukrainy. Przygotowane przez nich paczki leków, żywności i odzieży transportowane są do Buska na Ukrainie, niedaleko Lwowa.

– Blisko 80 parafian podejmuje działania w ramach określonych sekcji. Zespoły odpowiadają m.in. za magazyn, zbieranie ważnych kontaktów i śledzenie ogłoszeń, pomoc psychologiczną w dwóch językach, tłumaczenia, finanse (pozyskiwanie pieniędzy na konkretny cel, np. wynajęcie mieszkania), komunikację i media oraz transport. Koordynatorzy udzielają „pierwszej” pomocy, zajmują się noclegami oraz wolontariuszami. Naszą rolą jest przygarnianie ich, opiekowanie się nimi i dawanie sił na dalszą drogę – wyjaśnia Katarzyna Kasinowicz, główna koordynatorka wolontariatu.

Ośmioosobowy sztab parafialny powstał jeszcze w lutym i określił plan działania – modlitwa, kontakt z Ukraińcami mieszkającymi na osiedlu, znalezienie wolontariuszy oraz noclegów. Następnego dnia w kościele, sklepach i na klatkach schodowych rozmieszczono plakaty i ulotki z informacją w dwóch językach z informacją o udzielanej pomocy oraz zaproszeniem na spotkanie. W niedzielę swoją gotowość zgłosili pierwsi wolontariusze oraz osoby, które chciały przyjąć uchodźców pod swój dach.

Na terenie parafii Matki Bożej Saletyńskiej schronienie znalazły już 24 rodziny. Każda z nich ma swojego opiekuna, który posługuje się językiem ukraińskim. Trzy razy w tygodniu, w parafialnym magazynie, wydawane są artykuły spożywcze dla Ukraińców-parafian oraz dla osób, które ich goszczą. Codziennie zaś jest otwarty magazyn odzieży. Zaangażowani w pomoc przyznają: „Uskrzydla nas wdzięczność sąsiadów zza wschodniej granicy oraz to, że czują się tu dobrze”.

Inną formą pomocy w parafii jest organizacja spotkań dla mam z dziećmi - grupa Matulanki. „Bycie i towarzyszenie to bardzo ważna forma wsparcia! Będzie możliwość wzajemnego poznania się, rozmowy, zabawy dzieci.” – piszą osoby odpowiedzialne za wspólnoty. Kobiety gromadzą się trzy razy w tygodniu, a pierwsze spotkanie w poszerzonym składzie już za nimi.

Obok zaplanowanych działań, w odpowiedzi na prośbę księdza z Ukrainy, w czwartek odbyła się zbiórka darów trwająca kilka godzin. Zakończyła się ona przygotowaniem 70 kartonów wypełnionych lekarstwami, żywnością i innymi potrzebnymi rzeczami, które zostały wysłane do parafii saletyńskiej w Busku koło Lwowa, skąd paczki przekazywane są również do innych miejsc. Na pomoc Ukrainie zebrano też ponad 24 tys. złotych.

Dziękujemy!!!! Oto, czego już wspólnie dokonaliśmy dla potrzebujących z Ukrainy.: Wysłane dary do Buska - (70...

Opublikowany przez Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie Sobota, 5 marca 2022

–Widać, że ludzie są już zmęczeni, ale dalej służą pomocą. Wyłoniły się też pewne osoby, których wcześniej nie znaliśmy w parafii od tej strony. Działanie ich wszystkich jest budujące – mówi ks. Zbigniew Pałys MS, proboszcz parafii, dumny ze swoich parafian.

Działamy! 😇🙏🙏 Podaj post dalej! Bo ludzi dobrej woli jest więcej!💚💛

Opublikowany przez Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie Sobota, 5 marca 2022

Zespół parafialny poza gromadzeniem darów, zajmuje się również znajdowaniem mieszkań do wynajęcia w Krakowie oraz w innych województwach dla osób z Ukrainy.

– Chcemy kierować uchodźców dalej, a sami mieć miejsca na przyjęcie tych, którzy po kilku dniach ciężkiej podróży muszą odpocząć – tłumaczy koordynatorka. Zwraca także uwagę na kluczową kwestię związaną z osobami uciekającymi z Ukrainy. – Bardzo ważne są szczegółowe dane dotyczące uchodźców. Coraz częściej są oni poszukiwani, dlatego warto zapisywać imię i nazwisko osoby, której pomagamy oraz to, w jakich dniach przebywa w tym danym miejscu. Jeśli ktoś będzie jej szukał, to będzie można natrafić na jej ślad – wyjaśnia.

Saletynie zapraszają do włączenia się w pomoc i dołączenia do publicznej grupy na facebooku "Saletyni Ukrainie – Pomoc Kraków". Udostępniają również na stronie parafii i facebooku formularz dla osób deklarujących pomoc np. w formie mieszkania. Mogą się zgłaszać za jego pośrednictwem zarówno osoby, które chcą pomóc, jak i te, które szukają pomocy.

Formularze w wersji papierowej dla osób deklarujących jakąś formę pomocy (np. mieszkanie, pracę, inne środki) oraz dla...

Opublikowany przez Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie Poniedziałek, 7 marca 2022

Wszystkie informacje o akcjach przeprowadzanych w parafii MB Saletyńskiej można znaleźć na stronie internetowej i Facebooku.

Fot. fb: Parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje