czwartek, 5 sierpnia 2021 16:32

Samorządowcy o Polskim Ładzie. Burmistrz Kozioł: "To co proponuje rząd to dla nas wstrząs"

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy o Polskim Ładzie. Burmistrz Kozioł: "To co proponuje rząd to dla nas wstrząs"

W Warszawie, w środę, 4 sierpnia spotkali się przedstawiciele dziewięciu organizacji i korporacji samorządowych z całej Polski. Samorządowcy podpisali podpisali wspólny apel do rządu w  o podniesienie udziału budżetów wspólnot lokalnych w podatku PIT. Na spotkaniu w obronie dochodów samorządów głos zabrał burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł z ramienia Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.  

- Dziewięć organizacji i korporacji samorządowych powiedziało dzisiaj jednym głosem: 145 mld zł w latach 2021-2030 – tyle pieniędzy zniknie z miast i wsi, powiatów i województw, co umożliwi rządowi spełnienie kolejnych obietnic za zabrane nam nasze wspólne pieniądze - skomentował konferencję prasową w Warszawie uczestniczący w niej z ramienia Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski” burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - Oznacza to pozbawienie mieszkańców polskich miast i wsi pieniędzy na ich bieżące potrzeby: dopłaty do transportu, edukacji, kultury i rekreacji, na pomoc społeczną czy gospodarkę odpadami. Tym samym korzyści, o których mówi rząd, w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie dla najmniej zarabiających, znikną wraz z gigantycznym spadkiem budżetów powiatowych i gminnych, i koniecznością większej dopłaty do obiadów dzieci w szkołach, likwidacji dodatkowej matematyki czy gminnego programu szczepień dla seniorów. Uderzy to przede wszystkim w najuboższych, najmniej zarabiających i pogorszy ich sytuację życiową - podsumował.

Na konferencji w której m.in o problemach samorządów spowodowanych rządowymi propozycjami mówili m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowki, gospodarz wydarzenia, który wraz z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i skarbnik Miasta Gdańska - Izabelą Kuś reprezentowali Unię Metropolii Polskich, prezydent Sopotu Jacek Karnowski wystąpił jako przedstawiciel Związku Miast Polskich. Byli też przedstawiciele Związku Województw RP, Związku Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenia „Wspólna Polska”, Stowarzyszenia „Łączy nas Samorząd”, a także regionalnych inicjatyw - Dolny Śląsk Wspólna Sprawa i Wielkopolska Kierunek Europa.

- Wszyscy samorządowcy są przerażeni tym, co proponuje dzisiaj rząd. Powiedzmy sobie szczerze, ten tak zwany Polski Ład to jedno wielkie oszustwo. Widzieliście Państwo te plakaty rozwieszone w całym kraju, gdzie rząd chwali się tym, że polskie rodziny na tak zwanym Polskim Ładzie zyskają. Prawda jest taka, że ten postulat, żeby mniej zarabiający mieli trochę mniejsze podatki, słuszny postulat, ma doprowadzić do tego, że olbrzymia część Polek i Polaków, zarabiających małe pieniądze, wcale nie krezusi, mają za to zapłacić - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Na konferencji prasowej na pytania dziennikarzy odpowiadał również burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. W odpowiedzi na pytanie o program rządowych rekompensat i czy jest to dla samorządów kwota wystarczająca powiedział: "Trzynaście miliardów, to wyliczenie strony rządowej. To kwota, której nam zdaniem rządu zabraknie w budżecie danego roku. To nie jest rekompensata. Główny ekonomista Ministerstwa Finansów poinformował, że władze tylko nad tym pracują. To nam nie wystarczy.

Burmistrz Wieliczki nie krył swojego oburzenia i rozczarowania rządowymi propozycjami, zawartymi w Polskim Ładzie. - To co proponuje rząd to dla nas wstrząs. To jak trzęsienie ziemi. Rząd daje nam rozwiązanie, które jest nie do przyjęcia - mówił. Przypomniał też, że Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” już od roku zabiega o zmiany w prawie, które mają zagwarantować samorządom większy udział w podatku PIT. - Dokładnie kilkanaście miesięcy temu spotykaliśmy się w tym samym miejscu i rozmawialiśmy u prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego o tym, aby był wzrost udziału w podatku PIT samorządów - mówił Artur Kozioł. - Trudno więc mówić o rządowych obietnicach. Fakt jest taki, że rząd mówi, że będzie Polski Ład, że będzie program wsparcia przez różne inne programy, ale my mówimy o wydatkach bieżących. Mówimy o wpływie PIT-u, który jest w danej gminie, od danego mieszkańca, który ma realny wpływ na budżet. To jest nasz udział. Ten niedobór nie ma nic wspólnego z programami inwestycyjnymi. To miało być tak naprawdę pewnym naszym wzrostem i naszym rozwojem - podsumował.

Przypomnijmy - 26 lipca br. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz kilku innych ustaw. Polskie wspólnoty lokalne oceniają te propozycje jednoznacznie negatywnie. Uważają, że ustawa ta będąca elementem Polskiego Ładu, pozbawi regiony, miasta, powiaty i wsie dochodu z PIT. Oszacowały stratę wszystkich polskich jednostek samorządu terytorialnego na 145 mld zł (w latach 2021-2030 ). Zmiany w PIT wpłyną bardzo negatywnie na bieżące finanse wspólnot, uderzając przede wszystkim w najuboższych, najmniej zarabiających i pogarszając tym samym ich sytuacją życiową - alarmują wójtowie, prezydenci miast i marszałkowie.

Przeciwnicy zmian przygotowali internetowy kalulator, który wylicza ile każdy konkretny samorząd straci podczas wejście w życie zawartych w Polskim ładzie zmian. Z wyliczeń na stronie natwojkoszt.pl wynika, że Miasto i Gmina Wieliczka straci co roku 23 miliony złotych.

Uczestnicy konferencji podpisali apel do rządu, w którym domagają się zachowania obecnego systemu finansowania samorządów, w którym pieniądze podatników zostają najbliżej miejsca ich pracy i życia, z uwzględnieniem sprawiedliwego systemu wyrównawczego dla gmin, które w małym stopniu korzystają z udziałów w podatkach dochodowych.

By tak się stało, postulują, żeby rząd zwiększył udział samorządów w PIT każdego mieszkańca dla:

  • gmin: o 14,00 p.p., tj. z 38,23% do 52,23%,
  • powiatów: o 3,75 p.p., tj. z 10,25% do 14,00%,
  • województw: o 0,59 p.p., tj. z 1,60% do 2,19%,
  • JST ogółem: o 18,34 p.p., tj. z 50,08% do 68,42%.
Rządzący robią "Polski Ład" na Twój koszt!

🔴#NaŻywo: Samorządowcy o skutkach rządowego planu "Polski Ład" dla mieszkańców. #PolskiRozkład #NaTwójKoszt #ProtestSamorządów

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Środa, 4 sierpnia 2021

Poniżej pełna treść apelu:

Apel do Polskiego Rządu

W dniu 26 lipca 2021 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wynika z oceny skutków ustawy, zmiany w systemie podatkowym będącym elementem Polskiego Ładu zostaną sfinansowane z tej części odprowadzanego przez naszych mieszkańców podatku (PIT), która trafia do naszych miast, miasteczek i wsi.

145 mld zł w latach 2021-2030 – tyle pieniędzy zniknie z miast i wsi, powiatów i województw, co umożliwi rządowi spełnienie kolejnych obietnic za zabrane nam nasze wspólne pieniądze.

Oznacza to pozbawienie mieszkańców polskich miast i wsi przede wszystkim pieniędzy na ich bieżące potrzeby: dopłaty do transportu, edukacji, kultury i rekreacji, na pomoc społeczną, a także na inwestycje, które sami zaplanują.

Tym samym korzyści, o których mówi rząd, w postaci kilkudziesięciu złotych miesięcznie dla najmniej zarabiających, znikną wraz z gigantycznym spadkiem budżetów powiatowych i gminnych, i koniecznością większej dopłaty do obiadów dzieci w szkołach, likwidacji dodatkowej matematyki czy gminnego programu szczepień dla seniorów.

Uderzy to przede wszystkim w najuboższych, najmniej zarabiających i pogorszy ich sytuacją życiową.

Rządzący zapowiadają wprowadzenie nowego systemu finansowania samorządów, który będzie oparty na decyzji rządu, komu, ile i na jakie cele będzie można przyznać dotacje. To jest powrót do czasów sprzed 1989 r., kiedy Polska była państwem scentralizowanym, a o potrzebach mieszkańców miast i wsi decydowała centrala partii i rząd. Mieszkańcy byli petentami, a nie obywatelami posiadającymi prawo decydowania, na co wydawane są podatki w ich małych ojczyznach. To również pogorszenie jakości życia mieszkańców Polski w sytuacji, kiedy wybrane z politycznego klucza samorządy będą budować kolejne, potrzebne lub nie, inwestycje a mieszkańcy innych będą pozbawiani transportu publicznego czy bonów żłobkowych.

Domagamy się zachowania obecnego systemu finansowania samorządów, w którym pieniądze podatników zostają najbliżej miejsca ich pracy i życia, z uwzględnieniem sprawiedliwego systemu wyrównawczego dla gmin, które w małym stopniu korzystają z udziałów w podatkach dochodowych. By tak się stało, rząd musi zwiększyć udział samorządów w PIT każdego mieszkańca dla:

gmin: o 14,00 p.p., tj. z 38,23% do 52,23%,
powiatów: o 3,75 p.p., tj. z 10,25% do 14,00%,
województw: o 0,59 p.p., tj. z 1,60% do 2,19%,
JST ogółem: o 18,34 p.p., tj. z 50,08% do 68,42%.

fot. screen Fb Rafał Trzaskowski

Polska

Polska - najnowsze informacje