sobota, 9 marca 2024 07:00

Setki lalek Barbie oraz niezwykłe modele samochodzików Hot Wheels. Byliśmy w krakowskim muzeum Wheels&Heels

Autor Patryk Trzaska
Setki lalek Barbie oraz niezwykłe modele samochodzików Hot Wheels. Byliśmy w krakowskim muzeum Wheels&Heels

A gdyby tak cofnąć się do czasów dzieciństwa, pełnych lalek Barbie, czy samochodzików Hot Wheels? Teraz jest to możliwe, bowiem w Krakowie powstało nowe muzeum Wheels&Heels. Byliśmy na miejscu jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Co udało nam się zobaczyć?

Muzeum Wheels&Heels znajduje się na ulicy Kupa 6 na krakowskim Kazimierzu. Można je odwiedzić przy okazji wyjścia na słynne zapiekanki na Okrąglaku. Oficjalne otwarcie dla zwiedzających nastąpi w sobotę (9 marca). Udało nam się zwiedzić je przedpremierowo. Co czekało na nas w środku?

Jak przyznali twórcy, którzy w zeszłym roku otworzyli Muzeum klocków i figurek LEGO Brick&Figs, chcieli oni tym razem stworzyć miejsce, które będzie łączyło pasje zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zdecydowanie się to udało.

Już od pierwszych kroków, można poczuć się częścią tego niezwykłego świata. Jeszcze przed bramkami wejściowymi znajduję się bowiem gablota z różnymi lalkami, a na ścianie widoczne są samochodziki Hot Wheels.

Główną atrakcją jest wystawa, a ta pozwala zobaczyć na żywo wiele unikatowych eksponatów. Podczas zwiedzania muzeum przez cały czas można oglądać zarówno różne modle lalek Barbie, jak i samochodzików Hot Wheels. Wśród zgromadzonych zbiorów znajdziemy m.in. pierwszą Barbie oraz jej odświeżoną przy okazji niedawnej premiery filmu wersję, ale także lalki stworzone w kooperacji z twórcami "Igrzysk Śmierci", Jamesa Bonda czy.... brytyjską Rodziną Królewską. Na zwiedzających czekać będzie również zbiór kilku tysięcy samochodzików z różnych okresów.

Przypomnijmy, Hot Wheels, to marka zabawkowych samochodzików, wprowadzonych przez „Amerykańskie zabawki Mattel” w 1968 roku. Dotychczas wyprodukowano 4 miliardy sztuk – to więcej niż wszystkich samochodów na świecie.

Z kolei pierwsza lalka Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Zadebiutowała na rynku 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilli przez założone przez Ruth i Elliotta Handlerów przedsiębiorstwo Mattel.

Muzeum rozpocznie swoją działalność już w sobotę 9 marca.

Foto: Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka