poniedziałek, 24 stycznia 2022 07:10

Skrócona kwarantanna nie dla wszystkich. Kto się załapie?

Autor Marzena Gitler
Skrócona kwarantanna nie dla wszystkich. Kto się załapie?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało od kiedy wejdzie w życie zarządzenie o skróceniu kwarantanny do 7 dni. Lepiej zaczekać z testem.

Jeśli nie chcemy, żeby nasi znajomi i bliscy trafili na dłuższą kwarantannę, powinniśmy się wstrzymać z testem. Nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero od wtorku, 25 stycznia. Ci którzy trafią na kwarantannę w poniedziałek, będą musieli na niej spędzić 10 dni.

Przypomnijmy: skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej, poświęconej zmianom w walce z pandemią. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

O późniejszym wejściu w życie zmian poinformowano w niedzielę. - Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak wyjaśnił jeden dzień opóźnienia wynika z konieczności wprowadzenia zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Skrócenie kwarantanny zdaniem resortu wynika z tego, że oba nowe warianty Delta i Omikron, dają objawy zdecydowanie szybciej niż wcześniejsze. Ministerstwo zdrowia zdecydowało się jednak na skrócenie kwarantanny do 7 dniach dopiero teraz, argumentując że jeśli nie mamy objawów, to po tygodniu od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się u nas choroby jest minimalne.

Kwarantanna to nałożona przez sanepid izolacja domowa. Trafimy na nią, gdy mieliśmy kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Obecnie dotyczy tylko tych, którzy mieli osobisty kontakt z zakażonym, a nie obejmuje wszystkich domowników. Jednak, jeśli zostaniemy wysłani na test i okaże się, że też mamy koronawirusa, na kwarantannę trafią nasi domownicy.

W czasie kwarantanny nie możemy opuszczać domu. Dotyczy to również dzieci. Złamanie tej zasady wiąże się z karami nakładanymi przez inspekcję sanitarną.

Obecnie w Polsce na kwarantannie przebywa 825 tys. osób. W samej Małopolsce to blisko 50 tys.

Polska

Polska - najnowsze informacje