piątek, 20 listopada 2020 10:14

Soczewki kontaktowe - od czego zacząć?

Autor Głos 24
Soczewki kontaktowe - od czego zacząć?

Zamierzasz nosić soczewki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym poradnikiem dla początkujących użytkowników szkieł kontaktowych, aby dowiedzieć się więcej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

1. Dowiedz się więcej na temat soczewek

Przed decyzją o noszeniu soczewek kontaktowych warto trochę poczytać i dowiedzieć się więcej na ich temat. Pomoże nam to stwierdzić, czy będzie to dla nas dobre rozwiązanie. Czym tak naprawdę są szkła kontaktowe? Są to cienkie soczewki służące do korekcji wzroku, które umieszcza się bezpośrednio na oczach. Współczesne miękkie szkła kontaktowe produkuje się z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Zwolennicy soczewek uważają, że jest to wygodniejszy sposób na dobre widzenie niż okulary. Zapewniają bowiem większą swobodę i szersze pole widzenia, a do tego są prawie niewyczuwalne (oczywiście, jeśli są dobrze dobrane). W przeciwieństwie do okularów soczewki nie spadają, nie zaparowują i trudniej je uszkodzić.

Do różnych wad wzroku przeznaczone są różne typy soczewek kontaktowych. Obecnie dostępne są 3 rodzaje:

  • soczewki sferyczne - na krótkowzroczność (minusy) i dalekowzroczność (plusy)
  • soczewki toryczne - na astygmatyzm
  • soczewki multifokalne (zwane progresywnymi) - na prezbiopię.

Soczewki kontaktowe mogą mieć też zróżnicowany czas noszenia. Do wyboru są:

  • soczewki jednodniowe (jednorazowe)
  • soczewki dwutygodniowe
  • soczewki miesięczne
  • soczewki kwartalne
  • soczewki roczne

2. Umów się na badanie wzroku

Chęć noszenia szkieł kontaktowych to nie wszystko - powinniśmy uzgodnić tą decyzję z okulistą lub optometrystą. Dlatego trzeba będzie umówić się badanie wzroku i zaznaczyć przy tym, że będzie ono dotyczyło soczewek (jest ono bardziej złożone niż zwykłe badanie wzroku pod kątem okularów i będzie wymagało trochę więcej czasu). Dlaczego wizyta u specjalisty jest tak ważna? Ponieważ dopasowanie soczewek kontaktowych nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Występują w nich parametry ściśle związane z budową oka, takie jak średnica czy krzywizna soczewki, które ustala się podczas badania. Poza tym, istnieją pewne przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych (stałe lub czasowe), które specjalista musi wykluczyć podczas badania wzroku i wywiadu z pacjentem. Należą do nich m.in.:

  • zespół suchego oka
  • cukrzyca
  • alergia
  • zaburzenia hormonalne
  • obniżona odporność
  • stany zapalne oczu.

W przypadku braku przeciwwskazań specjalista dopasowuje odpowiednie soczewki. Warto dodać, że dobór soczewek kontaktowych nie kończy się na tym jednym badaniu. Potrzebna będzie jeszcze wizyta kontrolna, aby sprawdzić, czy korekcja za pomocą soczewek przebiega bezproblemowo. Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymujemy receptę na soczewki.

3. Naucz się korzystania z soczewek

Początkującym użytkownikom korzystanie z soczewek kontaktowych może sprawiać pewne kłopoty. Jednak nie ma się co przejmować - początki bywają trudne, ale z czasem nabiera się wprawy. Nauka zakładania i zdejmowania soczewek powinna się odbyć jeszcze w gabinecie.

Prawidłowa aplikacja soczewek przebiega następująco:

  1. Dokładnie umyj dłonie antybakteryjnym mydłem i wysusz je niestrzępiącym się ręcznikiem.
  2. Zaczynaj zawsze od prawego oka, dzięki czemu unikniesz pomyłki.
  3. Ostrożnie wyjmij soczewkę i umieść ją na palcu wskazującym.
  4. Upewnij się, czy soczewka znajduje się na właściwej stronie (sprawdź znaczniki strony, a jeśli ich nie ma, sprawdź czy kształt soczewki przypomina miseczkę, a jej krawędzie się nie wyginają).
  5. Skieruj wzrok w górę, przytrzymaj dolną powiekę środkowym palcem tej samej dłoni, w której trzymasz soczewkę. Palcem wskazującym drugiej ręki przytrzymaj górną powiekę, aby powstrzymać mruganie.
  6. Umieść soczewkę na oku, puść powieki i pomrugaj kilka razy. Powtórz wszystkie czynności dla drugiego oka.

Bardzo ważna jest nauka zdejmowania soczewek. Jak robić to prawidłowo?

  1. Dokładnie umyj i wysusz ręce.
  2. Odciągnij dolną powiekę środkowym palcem i skieruj wzrok w górę.
  3. Przyłóż palec wskazujący do dolnej krawędzi soczewki i lekko zsuń ją w dół.
  4. Wyciągnij soczewkę z oka za pomocą palca wskazującego i kciuka.

Specjalista musi też poinstruować pacjenta co do zasad pielęgnacji soczewek, a więc ich prawidłowego czyszczenia i przechowywania. Dotyczy to tylko soczewek wielokrotnego użytku, ponieważ jednodniowe takiej pielęgnacji nie wymagają - po zdjęciu po prostu się je wyrzuca, a następnego dnia zakłada zupełnie nową parę. Soczewek nie wolno czyścić zwykłą wodą - do tego służy specjalny płyn do soczewek, który usuwa osady i dezynfekuje (np. wielofunkcyjny płyn evO2lution soft). Po wyczyszczeniu potrzebny też będzie pojemniczek na soczewki, który wypełnimy świeżym płynem i pozostawimy w nim soczewki na noc.

4. Dowiedz się, gdzie najlepiej kupić soczewki

Przychodzi taki moment, kiedy soczewki próbne otrzymane na badaniu wzroku trzeba wymienić na nowe (przy zakupie pamiętajmy, aby wszystkie parametry soczewek zgadzały się z tymi znajdującymi się na recepcie). Dlatego warto wiedzieć, gdzie najlepiej kupować soczewki kontaktowe. Oczywiście możemy to zrobić w salonie optycznym (np. tym samym, gdzie mieliśmy dobrane soczewki). Jednak dla naszego portfela bardziej opłacalne będzie zamówienie ich przez Internet. Jeśli decydujemy się kupować soczewki online, to tylko w sprawdzonych sklepach jak kontaktowe.pl, które specjalizują się w sprzedaży szkieł kontaktowych i akcesoriów do ich pielęgnacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że soczewki są oryginalne i pełnowartościowe, a co za tym idzie, bezpieczne dla zdrowia naszych oczu. Zamawiając szkła kontaktowe w takich miejscach będziemy mogli też liczyć na fachową pomoc i doradztwo ze strony wykwalifikowanej obsługi sklepu, podobnie jak w salonie optycznym. Takiej pomocy raczej nie otrzymamy od przypadkowego sprzedawcy na portalu aukcyjnym czy pracownika drogerii internetowej bądź stacjonarnej.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka