wtorek, 11 sierpnia 2020 07:12

Specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Autor Mirosław Haładyj
Specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Już w najbliższą niedzielę 16 sierpnia rozpocznie się specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”, która jest preludium 52. Festiwalu przełożonego na 2021 rok. Ze względu na wyjątkową sytuację epidemii dotychczasowa tradycyjna formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie towarzyszyć wydarzeniu, a górale z różnych stron świata stworzą e-festiwal.

Odwołany został przede wszystkim konkurs główny, w którym zespoły z całego świata zawsze rywalizowały o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, a także Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Zespoły polskie oraz zagraniczne z Włoch, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Panamy zostały zaproszone do prezentacji swoich programów w formie nagrań video. W ten sposób górale z całego świata będą obecni w Zakopanem nie tylko sercem, ale swoją łączność z uczestnikami festiwalu będą mogli wyrazić także poprzez piękną muzykę, śpiew i taniec.

W wersji on-line odbędą się także liczne warsztaty regionalne, animacje dla najmłodszych, prezentacje gry na instrumentach w ramach Jarmarku św. Cecylii, a także spotkania z zakopiańskimi twórcami i wirtualne wycieczki po pracowniach artystów. Wśród innych wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze prezentację publikacji pokonferencyjnej „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością” oraz albumu „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, ogłoszenie wyników 49. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, a także ogłoszenie wyników Konkursu na Dziecięcy Plakat Festiwalowy oraz Konkursu Fotograficznego „Żywioł Folkloru”.

Jedyne wydarzenia, które odbędą się z udziałem uczestników i publiczności, to niedzielna Uroczysta Msza Święta inaugurująca Festiwal, warsztaty poświęcone tradycyjnemu podhalańskiemu instrumentowi – złóbcokom połączone z koncertem zespołu 9SIYŁ, Modlitwa o pokój w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a także koncert „Na Folkową Nutę” z udziałem Marii Pomianowskiej - multiinstrumentalistki, wokalistki i kompozytorki znanej z rekonstrukcji dawnych polskich instrumentów i utworów, a także zamiłowania do muzyki etnicznej z różnych stron świata.

Festiwalowi będą towarzyszyć także interesujące wystawy: prezentowana w pięknych wnętrzach willi Czerwony Dwór wystawa „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi oraz w okalającym ją ogrodzie plenerowa ekspozycja „Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy”, a także umiejscowiona na terenie Dolnej Równi Krupowej wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. W wersji on-line będzie można zobaczyć natomiast wystawę „Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1868 – 2017” przygotowaną na podstawie książki autorstwa Jolanty Flach.

52. Międzynarodowy Festiwal Folk­loru Ziem Górskich w 2021 roku zostanie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”. Podczas tegorocznego preludium temat ten zapowie akcja „Kulinaria górali świata”. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców gór do dzielenia się przepisami kulinarnymi charakterystycznymi dla regionów, z których pochodzą:

Zachęcamy do wysyłania przepisów oraz zdjęć wykonanych potraw poprzez naszą stronę na portalu Facebook @MFFZG.Zakopane lub na adres: mffzg@zakopane.eu. Czekamy również na filmiki z prezentacją wykonania potrawy lub wykonaniem pieśni związanych ze zwyczajami rolniczymi. Z przesłanych materiałów stworzymy międzynarodową góralską księgę kulinarną, którą wydamy w wersji papierowej w 2021 roku

– czytamy w komunikacie wysłanym przez organizatorów.

Zapraszamy w dniach 16 do 22 sierpnia 2020 do udziału na żywo i wirtualnie w Festiwalu.

Jak dołączyć on-line?

www.festiwale.zakopane.pl
Facebook – MFFZG.Zakopane
YouTube - MFFZG.Zakopane
Instagram – festiwal_folkloru_zakopane

Inf. i foto: Urząd Miasta Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje