czwartek, 28 października 2021 10:19

Spoofing dotarł do Tarnowa. Policja apeluje

Autor Aleksandra Tokarz
Spoofing dotarł do Tarnowa. Policja apeluje

Cyberprzestępcy wykorzystają możliwość podszycia pod telefoniczny numer instytucji, by podstępnie wyłudzać dane do konta ofiary. Tym razem do mieszkańców Tarnowa zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z "Komendy Głównej Policji z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością". Na szczęście połączenia zostało przerwane. - Pamiętajmy oszuści użyją każdej metody, by uzyskać dostęp do naszych poufnych danych. Za każdym razem będą się spieszyć oraz wywoływać poczucie zagrożenia i strachu – apelują policjanci.

W tym tygodniu w Tarnowie mieszkańcy obierali telefony od rzekomego policjanta, który przedstawiał się jako funkcjonariusz z "Komendy Głównej Policji w Warszawie z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością". - Miły pan każdorazowo przekazywał wszystkie dane identyfikujące go jako policjanta ze stopniem, imieniem i nazwiskiem oraz numerem służbowym. Wzbudzając w rozmówcy zaufanie i usypiając czujność tym, że na wyświetlaczu telefonu pojawiły się numery przypisane do Komendy Głównej Policji w Warszawie (+22 621 ……). Następnie rzekomy policjant przekazał informacje, że konto w banku jest zagrożone hakerskim atakiem, wzbudzając w rozmówcy poczucie zagrożenia i niepewności. Nie zostawił go jednak z tym problemem samego, zaproponował bowiem „pomoc” oraz „współpracę”, aby zatrzymać rabusiów - tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Tak zaczynała się większość historii prób oszustw, które miały miejsce ostatnio w Tarnowie. Następnie sprawcy, chcąc dostać się do kont bankowych rozmówców, prosili o kliknięcie w załączony link – otwierający stronę internetową łudząco podobną do strony banku. Tymczasem następowała instalacja na telefonie   szpiegującego oprogramowania i w ten sposób przekazanie wszystkich poufnych danych z konta ofiary.

W takich sytuacjach tylko spokój i opanowanie emocji może nam pomóc - przestrzega policja. Pamiętajmy, policjant nie prosi nigdy o klikanie w link i instalację oprogramowania. - Przez telefon również nie wtajemniczamy w szczegóły prowadzonych akcji. A natrętnego rozmówcę należy po prostu rozłączyć - dodaje asp. sztab. Klimek.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje