poniedziałek, 1 marca 2021 13:41

Sporty ekstremalne - dlaczego są takie popularne?

Autor Artykuł sponsorowany
Sporty ekstremalne - dlaczego są takie popularne?

Sporty ekstremalne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób uprawiających sport. Naturalnie sportów ekstremalnych z roku na rok przybywa coraz więcej, dlatego też dziś podamy ci kilka sportów, które w ostatnich stały się popularne, oraz przede wszystkim – dlaczego stały się popularne!

Sporty ekstremalne – czym one są?

Ogólnie rzecz biorąc, sporty ekstremalne to każda dyscyplina sportu, która wiąże się z większym ryzykiem dla twojego zdrowia lub życia. Nie ulega wątpliwości, że wśród amatorów sportów ekstremalnych jest znacznie więcej przypadków trwałych obrażeń, a nawet śmierci. Dlatego uprawianie sportów ekstremalnych wymaga nie tylko doskonałych warunków fizycznych, ale także odwagi i skłonności do nietypowych przygód. W zasadzie w każdej kategorii sportowej można znaleźć przykłady dyscyplin ekstremalnych, ale o tym później.

Dlaczego coraz więcej osób lubi sporty ekstremalne?

Powszechna popularność sportów ekstremalnych jest oznaką zmiany czasów na lepsze. Zauważmy, że nasze życie jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż sto lat temu. Dostęp do opieki zdrowotnej i żywności, dobrze rozwinięty system ochrony życia i wszechobecna technologia sprawiają, że nie grozi nam na co dzień niebezpieczeństwo i nie musimy walczyć o przetrwanie jak nasi przodkowie. Mimo to wielu ludzi wciąż szuka niebezpieczeństwa i podekscytowania w swoim życiu.

Kolejnym powodem jest to, że szukamy nowych wrażeń i chcemy przeżyć życie na sto procent. Dlatego też sporty ekstremalne takie jak skoki na bungee czy spadochroniarstwo zyskują mocno na popularności. Emocje towarzyszące tym wyczynom pozostaną w końcu z  tobą do końca twojego życia.

Uprawianie sportów ekstremalnych może nie tylko wywołać żywsze emocje, ale także przyciągnąć uwagę innych. Warto pamiętać, że nie każdy jednak widzi twój udział w sportach ekstremalnych jako plus. Niektórzy ludzie docenią naszą odwagę, podczas gdy inni mogą uznać, że jesteśmy nieodpowiedzialni, bo podejmujemy niepotrzebne ryzyko.

Sztuki walki

Naturalnie sztuki walki też mogą być uznawane za sporty ekstremalne. Przykładem może tu być krav maga, która w głównym założeniu ma wyrządzić maksymalne szkody przeciwnikowi – przykładowo atakując krocze, oczy bądź nawet splot słoneczny przeciwnika. Walki krav magi są zawsze bardzo brutalne, i nierzadko zdarza się, że jakiś zawodnik kończy karierę będąc okaleczonym. Kolejnym z takich przykładów są walki w klatkach. Fanatycy tych spotkań mogą oglądać najnowsze ufc 259 online przez internet – co ciekawe, walki te co roku zyskują coraz większą popularność – wracając jednak do tematu, walki w klatkach również bardzo często są bardzo brutalne.

Alpinizm

Wspinanie się po górach, jest jednym z najstarszych sportów ekstremalnych. Wspinacze muszą mieć doskonałą siłę i kondycję fizyczną, a także niewyobrażalną odporność. Te cechy są szczególnie ważne w najtrudniejszych wyprawach na najwyższe szczyty (K2), zwłaszcza w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, kiedy wydaje się, że tylko siła może cię popchnąć do przodu. Oczywiście wspinaczka skałkowa to także wspinaczka sportowa. Lawiny i niskie temperatury nie są tutaj zagrożeniem, ale trzeba opanować najpierw wspinaczkę i zachować dobrą kondycję. Podstawowy sprzęt do wspinaczki sportowej potrafi kosztować tysiące złotych, chociaż i tak jeśli zdecydujesz się na uprawianie wspinaczki wysokogórskiej, to więcej pieniędzy zostanie wydanych na niekończące się wycieczki w góry w Europie i na świecie.

Rafting

Rafting jest dobrze znany w Stanach Zjednoczonych – polega to mniej więcej na tym, aby ekstremalne spływy po szybko płynących rzekach. Im bardziej stroma i bardziej stroma rzeka, tym lepiej – naturalnie mowa tutaj o najbardziej ,,zafiksowanych” na tym punkcie ludzi. Rafting to sport złożony z ludzi, którzy muszą sobie ufać. Koszt spływu to ponton i podstawowe wyposażenie takie jak kamizelki, wiosła, kaski i oczywiście podróż w poszukiwaniu odpowiednio szybkiej rzeki.

Skoki spadochronowe

Nie ma nic bardziej swobodnego i trudniejszego niż wyskoczenie z bezpiecznego obszaru samolotu w przepaść, w którą możemy się wprasować jak naleśnik. Samo zeskoczenie z samolotu ze spadochronem może wydawać się ekstremalne, ale tak nie jest. Standardowe skoki spadochronowe są bardzo drogie. Jeden skok kosztuje zwykle nawet tysiąc złotych. Musisz też ukończyć kurs, aby skakać w pojedynkę. Cena takiego kursu to zazwyczaj niecałe dwa tysiące złotych. Koszt wyposażenia kompletu skoczków to około dziesięć tysięcy, więc nie jest na pewno to sport dla najbiedniejszych.

Skok na bungee

O skokach na linie chyba nikomu nie musimy za wiele mówić – w końcu jest to jeden z najsławniejszych sportów ekstremalnych. W końcu rzucenie się w przepaść na linie, która później ma za zadanie opóźnić nasz nieuchronny upadek może przyprawić niejednego o zawał. Naturalnie nie jest to tani, ani bezpieczny sport, ponieważ powikłania takie jak utrata wzroku mogą wystąpić nawet u zdrowych i wysportowanych ludzi.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka