piątek, 7 lutego 2020 12:26

Sprawdź, co ciekawego można robić w weekend

Autor Mirosław Haładyj
Sprawdź, co ciekawego można robić w weekend

Symfonia na 75-lecie Filharmonii Krakowskiej, premierowa Balladyna i poezja Stachury na teatralnej scenie. Poznaj małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Jubileusz Filharmonii i finał mistrzowskich kursów

Filharmonia Krakowska świętuje 75-lecie istnienia! Z tej okazji na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się wyjątkowy Koncert jubileuszowy. W jego ramach zabrzmi legendarna IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi w ten wieczór Ola Rudner. Wśród solistów m.in. Katarzyna Hołysz, Ewa Marciniec i Karol Kozłowski.

Kiedy? Piątek 7 lutego, godz. 19.30.

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza natomiast na wieńczącą tegoroczne Mistrzowskie Kursy Muzyczne - Classic Session. Przed publicznością wystąpią utalentowani uczestnicy warsztatów.

Kiedy? Piątek 7 lutego, godz. 19.00.

Słowacki w obliczu końca świata i Stachura do słuchania

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przedstawia całkiem nową, oryginalną pod względem formalnym i wizualnym adaptację "Balladyny" patrona instytucji. Reżyserem spektaklu jest Paweł Świątek. Nowa Balladyna to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno. Reżyser zaprosił do współpracy m.in. Marcina Chlandę (kostiumy, scenografia) i Dominika Strycharskiego (muzyka). W tytułową rolę wciela się Katarzyna Zawiślak- Dolny. W obsadzie również m.in. Alina Szczegielniak, Rafał Szumera, Karolina Kazoń, Rafał Dziwisz i Marcin Sianko.

Kiedy? Piątek 7 lutego - premiera, sobota 8 lutego/niedziela 9 lutego, godz. 19.00.

fot. Barosz Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Teatr Witkacego w Zakopanem sięga natomiast po teksty legendarnego poety pokolenia 56. W spektaklu muzycznym "Stachura - się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj", pojawią się autorskie interpretacje utworów pisarza, z muzyką Jerzego Satanowskiego i Andrzeja Bieniasa, reżysera całości. W obsadzie: Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Katarzyna Pietrzyk, Krzysztof Łakomik i Dominik Piejko.

Kiedy? Premiera - sobota 8 lutego/ Niedziela 9 lutego, godz. 19.15.

Charytatywny koncert z przebojami Wodeckiego

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wspólnie z Fundacją Kromka Chleba zaprasza na charytatywny koncert największych przebojów z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Dla publiczności zaśpiewają je: Wioleta Malchar i Daniel Cebula-Orynicz – soliści Teatru Rozrywki w Chorzowie. Na lusławickiej scenie będzie im towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Maestro Sławomira Chrzanowskiego. Celem koncertu jest wsparcie budowy hospicjum Via Spei.

Kiedy? Sobota 8 lutego, godz. 18.00.

Taneczny Szekspir i cienie skrzatów

Opera Krakowska przypomina wyjątkową, bo opartą na sztuce baletowej i muzyce Mendelssohna- Bartholdy'ego  inscenizację "Snu nocy letniej" Szekspira. Twórcą choreografii przedstawienia jest Giorgio Madia, włoski reżyser, którego publiczność zna już m.in. z analogicznej wersji „Kopciuszka” G. Rossiniego. Kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Na scenie m.in. Gabriele Togni, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa i Filip Świeczkowski.

Kiedy? Piątek 7 lutego/Sobota 8 lutego/Niedziela 9 lutego, godz. 18.30.

fot. Opera Krakowska

W krakowskiej Cricotece natomiast ponownie zagoszczą "Skrzaty"! To przedstawienie Teatru Figurki, który od stycznia regularnie gości ze swoimi spektaklami w instytucji. Głównym środkiem wyrazu dla krakowskiej formacji są światło/cień i lalka. W takiej konwencji został również zrealizowany ich spektakl o skrzatach. Adresatem całości jest dziecięca widownia w wieku 4- 8 lat.

Kiedy? Niedziela 9 lutego, godz. 11.00 i 14.00.

Satyra w dworskiej scenerii i kubki w muzealnej piwnicy

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przygotował dwie nowe wystawy. Bohaterem pierwszej jest rzeźbiarz, malarz i rysownik satyryczny Henryk Cebula. Z satyrą jest również związana twórczość bohatera drugiej ekspozycji - rysownika i karykaturzysty Bartłomieja Belniaka.

Kiedy? Wernisaż obu wystaw - piątek 7 lutego, godz. 17.00.

Do 1 marca w Muzeum Okręgowym w Tarnowie można zaś oglądać kolejną wystawę z cyklu "Kolekcjonerzy w Muzeum". W piwnicach siedziby Muzeum swój zbiór kubków i filiżanek z logotypami największych polskich i zagranicznych mediów prezentuje pan Marian Kosiński. Każdy kubek ma swoja historię przebytej drogi do tego zbioru. Bardzo cenną zdobyczą są kubki z małych lokalnych mediów jak też z już nie istniejących.

fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie


Fot. i inf.: UMWM
Fot. tytułowe: Bartosz Barczyk/Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie (na zdjęciu Rafał Szumera, Balladyna, Teatr im. J. Słowackiego)

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka