środa, 21 lutego 2024 09:12

Zarabiali na fałszywych paszportach covidowych. Zatrzymano trzy osoby

Autor Katarzyna Domagała
Zarabiali na fałszywych paszportach covidowych. Zatrzymano trzy osoby

Trzy osoby zostały zatrzymane na polecenie małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Chodzi o wydawanie fałszywych dokumentów potwierdzających szczepienie przeciwko koronawirusowi, tzw. paszportów covidowych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje RMF24, ponad tysiąc osób w Krakowie oraz Zabierzowie miało uzyskać fałszywe paszporty covidowe wydawane przez zorganizowaną grupę przestępczą ukrywającą się pod działalnością medyczną. Śledczy ustalili, że za wydanie fałszywych zaświadczeń podejrzani mieli wziąć ponad 300 tysięcy złotych. Ponadto, zarzuty dotyczą wyłudzeń na ponad 100 tysięcy złotych na szkodę NFZ.

Policja zatrzymała właściciela jednej z przychodni działającej w Krakowie oraz jej pracowników. Wszyscy mieli uprawnienia do rejestrowania i kwalifikowania pacjentów do szczepień, jak również do wprowadzania ich danych do systemu e-zdrowie.

Według prokuratury zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im 10 lat więzienia.

Wszyscy zatrzymani musieli wpłacić kaucje, otrzymali policyjne dozory i zakaz opuszczania kraju. Wobec dwojga z zatrzymanych zastosowano również zakaz pracy w placówkach ochrony zdrowia.

Źródło: RMF24

Fot. główna: Pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka